Tomasz Trepka

Są zainteresowani pomocą dla polskich nekropolii na Wołyniu - spotkanie w Kielcach

Są zainteresowani pomocą dla polskich nekropolii na Wołyniu - spotkanie w Kielcach
Tomasz Trepka

- W historii Wołynia, jak w soczewce, skupia się historia Polski. Niestety większość polskich pozostałości na tych ziemiach w wyniku zbrodni z 1943 roku zniknęła z powierzchni ziemi. Wiele osób, które wówczas zginęły nie została w żaden sposób upamiętniona, pozostaje całkowicie anonimowa – mówił Piotr Gawryszczak, komendant wojewódzki Ochotniczych Hufców Pracy w Lublinie. Razem z Jackiem Burym z Fundacji Niepodległość opowiadali w Kielcach o zapomnianych polskich cmentarzach na Ukrainie oraz akcji przywracania ich pamięci.

Dyskusja w „Przystanku Historia” Instytutu Pamięci Narodowej dotyczyła nie tylko upamiętnienia ofiar zbrodni dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów. Na Wołyniu odnajdziemy już groby z okresu I wojny światowej. Byli tutaj chowani żołnierze Legionów Polskich walczący w tym miejscu w 1915 roku, gdzie obok cmentarzy Polaków, do dnia dzisiejszego, znajdują się również nekropolie żołnierzy niemieckich.

Groby Polaków na Wołyniu - kto tu został pochowany i w jakim czasie? Jakie są postawy Ukraińców wobec porządkowania nekropolii? Jak przebiega pomoc? Dowiedz się z tego artykułu

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Trepka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.