Rzym - państwo nowoczesne

Czytaj dalej
Fot. Fot. archiwum
Paweł Stachnik

Rzym - państwo nowoczesne

Paweł Stachnik

STAROŻYTNOŚĆ. Cesarstwo Rzymskie było krajem wysoko rozwiniętym. Po jego upadku na przywrócenie niektórych rozwiązań cywilizacyjnych trzeba było czekać setki lat.

Państwo to w szczytowym momencie leżał o na trzech kontynentach. Rozciągało się od dzisiejszej Wielkiej Brytanii na północnym-zachodzie po Kuwejt na południu, i od Algierii w Północnej Afryce po Krym nad Morzem Czarnym. Dzięki sile militarnej, świetnej organizacji wewnętrznej oraz umiejętności przejmowania wartościowych rozwiązań od obcych, niewielkie początkowo państwo zdołało podbić wszystkie te ziemie, scalić je i zbudować silny, sprawnie działający organizm. Organizm, który nie tylko podbijał, ale przyciągał innych.

Imperium przez wiele stuleci stanowiło najwyższy wykwit cywilizacji. Funkcjonowało w nim zadziwiająco wiele r ozwiązań, instytucji i zwyczajów, które znamy z naszych czasów. Nie wydaje się przesadzone stwierdzenie, że aż do współczesności żadna inna kultura nie zdołała tyle dokonać. Dość powiedzieć, że po upadku imperium na przywrócenie niektórych cywilizacyjnych czy technicznych rozwiązań z czasów Rzymu trzeba było czekać setki lat.

Przyjrzyjmy się więc, jak wyglądało życie w Cesarstwie Rzymskim w 115 r. n.e., w czasach cesarza Trajana, jednego z najlepiej ocenianych władców. To za jego czasów państwo osiągnęło największy zasięg terytorialny. Zamieszczane w podręcznikach mapy Rzymu u szczytu potęgi pokazują je właśnie w czasach Trajana. Naszym przewodnikiem będzie pisarz Alberto Angela, autor książki „Imperium. Podróż po Cesarstwie Rzymskim śladem jednej monety”, w której przedstawił funkcjonowanie tego państwa oraz życie jego mieszkańców.

CZYTAJ WIĘCEJ.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paweł Stachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.