Piotr Polechoński

Rzeź na Wołyniu. IPN apeluje o relacje i szuka świadków

Rzeź na Wołyniu. IPN apeluje o relacje i szuka świadków   Fot. pixabay.com
Piotr Polechoński

IPN z Lublina zwraca się z apelem o zgłaszanie się osób pokrzywdzonych w czasie zbrodni ludobójstwa - lub ich rodzin - popełnionej na Wołyniu przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej. - Spora część ludzi z regionu koszalińskiego ma korzenie na terenie Kresów Wschodnich. Bardzo liczymy na to, że oni sami lub członkowie ich rodzin mogą dysponować bezcenną wiedzą dla naszego śledztwa - mówią prokuratorzy z IPN.

Takie apele lubelski Instytut Pamięci Narodowej wystosowuje co jakiś czas, ale tym razem w szczególny sposób kieruje go do mieszkańców regionu koszalińskiego.

- Aktualne polskie ziemie zachodnie i północne zostały zasiedlone po wojnie przez Polaków pochodzących po części właśnie ze wschodnich terenów II Rzeczpospolitej, w tym także z Wołynia - mówi Piotr Zając, prokurator z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie. - Dlatego bardzo zależy nam na tym, aby wszelkie relacje, opowieści na temat ludobójstwa na Wołyniu, które ci ludzie przywieźli ze sobą, bezpowrotnie nie zginęły, ale pomogły nam ustalić pełną prawdę o tym, co się wtedy stało - podkreśla prokurator. Dodaje, że IPN poszukuje „osób pokrzywdzonych, członków ich rodzin, świadków oraz tych wszystkich. którzy posiadają jakąkolwiek informację na temat zbrodni dokonanej w latach 1939 - 1945 na ludności polskiej Wołynia przez ukraińskich nacjonalistów oraz inne osoby współuczestniczące lub udzielające pomocy w dokonaniu zbrodni”. - To mogą też być nieznane dotąd zdjęcia, listy ofiar lub inna, przydatna dla nas dokumentacja - podkreśla prokurator Zając. - Musimy pamiętać, że to już ostatnia chwila na zebranie relacji, dokumentów czy zdjęć od ostatnich, bezpośrednich żyjących świadków tych dramatycznych wydarzeń. Za kilka lat będzie już na to za późno - dodaje nasz rozmówca.

Apel lubelskiego IPN-u to element prowadzonego od kilku lat śledztwa. Ma ono dwa cele. Jeden to zgromadzenie jak największej wiedzy o Rzezi Wołyńskej i uporządkowanie jej pod każdym, możliwym względem. Druga kwestia to pociągnięcie do odpowiedzialności karnej tych żyjących jeszcze sprawców, którym takie zarzuty na podstawie zgromadzonego materiału będzie można postawić.

Ci wszyscy, którzy będą chcieli skontaktować z lubelskim IPN-em mogą to zrobić listownie (Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie, ul. Wodopojna 2, 20-086 Lublin), mailowo ([email protected]) lub telefonicznie (81 534 59 11).

Rzeź Wołyńska to szereg akcji nacjonalistów ukraińskich skierowanych przeciwko ludności polskiej i zamieszkującej na Wołyniu. Akcja zainicjowana była przez działaczy OUN-B (banderowcy) i wykonywana przede wszystkim przez formacje UPA wspomagane przez chłopów. Podczas ciągnących się od 1942 do 1944 roku napadów - nasilonych w lecie 1943 roku - wymordowano około 60 tysięcy Polaków. Pierwsze masowe uderzenie na wielką skalę zostało przeprowadzone 11 lipca 1943 roku (właśnie 11 lipca są obchodzone rocznice wołyńskiej masakry), gdy oddziały UPA dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości.

[polecane] 16404983, 16402555, 16404901, 16245835, 5726698, 16382069 ;1;POLECAMY TAKŻE [/polecane]

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Piotr Polechoński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.