Tomasz Kapica

Rząd chce płacić myśliwym za odstrzelone dziki

Rząd chce więcej płacić za lochy i przelatki (samice w drugim roku życia). Za odstrzelenie jednej oferuje 650 zł, za pozostałe dziki 300 zł. Fot. pixabay.com Rząd chce więcej płacić za lochy i przelatki (samice w drugim roku życia). Za odstrzelenie jednej oferuje 650 zł, za pozostałe dziki 300 zł.
Tomasz Kapica

Ministerstwo Rolnictwa chce pieniędzmi zachęcić myśliwych do odstrzału sanitarnego dzików. Powodem jest zagrożenie afrykańskim pomorem świń (ASF). W środowisku łowieckim pomysł wywołuje mieszane uczucia.

Projekt rozporządzenia w sprawie ryczałtu za odstrzał dzików opublikowano już na stronie internetowej ministerstwa. Szczegółowo wyliczono tam ile i za co trzeba płacić myśliwemu, który weźmie udział w akcji zmierzającej do zmniejszenia populacji tych zwierząt. Sprecyzowano, że sam strzał myśliwego to koszt 112 złotych. Wiedza dotycząca oceny okazu i prowadzenia dokumentacji została wyceniona na 70 złotych, pobyt na łowisku na 280 zł, a sam dojazd na 50 zł.

O ile myśliwi są dość sceptyczni wobec takich planów, o tyle lekarze i inspektorzy weterynarii przekonują, że zmniejszenie populacji dzików jest kluczowe do opanowania epidemii ASF.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Kapica

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.