Anna Folkman

Ryzykowny seks. Nasz region w czołówce

Ryzykowny seks. Nasz region w czołówce
Anna Folkman

W regionie co roku przybywa zakażeń HIV. W tym roku do 20 czerwca w naszym województwie zarejestrowano 44 nowe zakażenia HIV oraz 2 zachorowania na AIDS. Wojewoda dał pieniądze na dodatkowe badania. Przebadaj się i ty.

Dominującą drogą zakażenia pozostaje podejmowanie aktywności seksualnej bez zabezpieczenia prezerwatywą i częsta zmiana partnerów. Wojewoda dofinansował więc projekt pn. "Wykonaj test w kierunku HIV- Zadbaj o siebie i swoich bliskich!" realizowany od 12 czerwca. To 450 badań HIV wśród kobiet i mężczyzn w wieku od 18 do 49 lat aktywnych seksualnie, którzy podjęli ryzykowne zachowanie seksualne.

Wykonanie badań połączone jest z profesjonalnym poradnictwem przed i po teście. Badania wykonywane są w Punkcie Konsultacyjno- Diagnostycznym (PKD) w Szczecinie, który cały czas wykonuje badania wykrywające zakażenie HIV anonimowo i bezpłatnie, połączone z poradnictwem okołotestowym. Punkt pracuje w ramach dotacji Krajowego Centrum ds AIDS. Punkt Konsultacyjno- Diagnostyczny w Szczecinie działa przy al. Wojska Polskiego 160 (budynek Granicznej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Szczecinie, wejście od podwórka), w systemie całorocznym w poniedziałki i środy w godz. 15.30-19.30 oraz w piątki w godz. 15.30-17.30. W godzinach pracy Punktu działa też telefon: 91 48 60 025

Mimo, że rozwój epidemii w Polsce określany jest jako stabilny, od lat województwo zachodniopomorskie należy do czołówki wśród innych regionów w zakresie podejmowania przez mieszkańców ryzykownych zachowań, a tym samym narażenia na HIV/AIDS i inne choroby przenoszone drogą seksualną.

Propagowanie testów w kierunku HIV stanowi jedną z podstawowych form działań profilaktycznych. W epidemiologii zakażeń największym problemem pozostają osoby zakażone wirusem HIV nieświadome swojego zakażenia, a tym samym narażające innych na infekcję. Stąd też należy propagować anonimowe i bezpłatne testowanie, które poza samą usługą wykonania testu, połączoną z profesjonalnym poradnictwem stanowi swoistą formę profilaktyki zakażeń HIV oraz innych chorób przenoszonych drogą aktywności seksualnej (STI) poprzez promowanie bezpieczniejszych zachowań seksualnych.

WARTO PAMIĘTAĆ

· O zakażeniu można dowiedzieć się tylko robiąc test w kierunku HIV. Osoby zakażonej nie rozpozna się po wyglądzie. Można wiele lat żyć z zakażeniem HIV i nie zachorować na AIDS pod warunkiem, że wie się o zakażeniu.

· Wirus HIV przenosi się przez krew, kontakty seksualne i drogą wertykalną, tj. z zakażonej matki na dziecko ( w czasie ciąży, podczas porodu, karmienia piersią).

· Komary i inne owady nie przenoszą zakażenia HIV. Również zwierzęta domowe nie są źródłem i nie przenoszą zakażenia.

· Nie można ulec zakażeniu HIV przez kontakt ze łzami, śliną i potem osoby zakażonej wirusem HIV. Korzystanie z wspólnej toalety, basenu, sprzętów kuchennych nie stanowi ryzyka przeniesienia zakażenia. Bezpieczne jest również przytulanie osoby zakażonej, wspólne mieszkanie, praca, zabawa.

MOŻNA UNIKNĄĆ ZAKAŻENIA HIV m.in. poprzez:

· Zachowanie wierności partnerowi i wymaganie wierności od partnera. Przypadkowe kontakty seksualne są ryzykowne! Każdy nowy partner może być zakażony HIV.

· Używanie tylko własnych przyborów kosmetycznych np. żyletek, sprzętu do depilacji. Wykonywanie zabiegów kosmetycznych i tatuaży tylko w specjalistycznych gabinetach z użyciem jednorazowego, sterylnego sprzętu.

· Właściwe używanie prezerwatywy podczas kontaktów seksualnych - co znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia HIV i innych chorób przenoszonych drogą seksualną.

· Odpowiedzialne zachowania! Należy pamiętać, że alkohol, narkotyki i inne środki psychoaktywne zmniejszają krytycyzm w zakresie odpowiedzialności za zachowania w tym także seksualne.

Anna Folkman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.