Rybnik i zabudowa placu Hallera - najpierw będzie tu rozrywka - czasowa strefa aktywności

Czytaj dalej
Fot. UM Rybnik
Aleksander Król

Rybnik i zabudowa placu Hallera - najpierw będzie tu rozrywka - czasowa strefa aktywności

Aleksander Król

Nim na terenie wielkiego, pustego placu, gdzie do niedawna parkowały samochody, przy ulicy Hallera ruszy prawdziwa inwestycja związana z budową mieszkań i Centrum Edukacji Artystycznej, powstanie tu teraz czasowa strefa aktywności.

Już w czerwcu, przed Dniami Rybnika, zamknięto szlabanem wjazd na wielki plac przy ulicy Hallera, przed którym dotąd bezładnie parkowały samochody. Urzędnicy zapowiedzieli wówczas, że teren obok nowo wybudowanego parkingu wielopoziomowego zostanie oddany mieszkańcom.

- Zanim ruszy tu zaplanowana inwestycja nie chcemy, by miejsce to było puste. Pojawią się tu instalacje czasowe - by nie generować kosztów, będą to rzeczy, które można przenieść w inne miejsce. Będzie trochę rekreacyjnie, sportowo. Nie będą się tu nudzić dzieci i dorośli - zapowiedziała prawie dwa miesiące temu Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta Rybnika. Kilka dni temu na gigantyczny plac przy Hallera wjechały koparki i ciężarówki Rybnickich Służb Komunalnych.

W miejscu po starym parkingu powstaje czasowa strefa aktywności dla mieszkańców. W przyszłości to miejsce zostanie zabudowane, do tego czasu rozpoczęcia budowy w tym obszarze powstaną: tor do biegania i jazdy na rolkach, miasteczko ruchu drogowego, kawałek plaży, piaskownice dla dzieci. Nie zabraknie też miejsc do siedzenia i wypoczynku. Zostaną przygotowane też niespodzianki dla wielbicieli pumptrucków.

- Jeszcze trochę i to miejsce stanie się dużym placem budowy. W tym roku przygotowujemy projekt wykonawczy dotyczący budowy mieszkań komunalnych, powstanie też pawilon wystawienniczy. Wiemy jak w przyszłości zmieni się to miejsce, które od wielu lat pozostawało taką niezagospodarowaną „dziurą” w mieście - mówi prezydent Piotr Kuczera.


- Zastanawialiśmy się co zrobić z tym „klepiskiem” do czasu rozpoczęcia inwestycji, doszliśmy do wniosku, że dobrze by było, żeby mieszkańcy jakoś mogli z tego miejsca korzystać. I tak powstał pomysł czasowego miejsca aktywności dla mieszkańców - mówi prezydent Kuczera.

Inwestycja zostanie wykonana „siłami miasta”

- Warunkiem, który postawił pan prezydent były koszty. Powiedział, działajcie tak, żeby zrobić to jak najtajniej jednostkami miasta, bo trzeba mieć na uwadze, że niedługo zaczniemy w tym miejscu budowę - mówi Przemysław Grycman dyrektor Rybnickich Służb Komunalnych.

- Dlatego bierzemy przy tych działaniach optymalizację kosztów i maksymalizację efektów. Działamy razem: Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, Zarząd Zieleni Miejskiej i Rybnickie Służby Komunalne. Wszystko robimy sami z materiałów, które mamy. Wykorzystujemy np. starą sygnalizację świetlną, która posłuży do przygotowania miasteczka ruchu drogowego - wyjaśnia dyrektor Grycman.

Docelowo w tym kwartale miasta jest planowana zabudowa według koncepcji „Strefa Rzeczna”, która zakłada, że w ścisłym centrum miasta pomiędzy ulicami Hallera, Raciborską i Pocztową oraz rzeką Nacyną zostanie wybudowane Centrum Edukacji Artystycznej, 80 mieszkań komunalnych , budynek mieszkalno-usługowy i parking wielopoziomowy.

Parking został już wybudowany a tymczasowy plac, na którym parkowały samochody został zlikwidowany. Całość inwestycji połączy nowy układ komunikacyjny, który częściowo został już zrealizowany, powstała trasa rowerowa jako kontynuacja bulwarów nad Nacyną.
Budowa kolejnych obiektów jest planowana na 2020 rok.

Parking jako pierwszy element projektu rzeczna już gotowy

W lutym 2019 r. otwarto parking wielopoziomowy przy Hallera. Miejsca parkingowe w nowym obiekcie rozmieszczone są na 5 poziomach obsługiwanych przez rampę ślimaka, wraz z możliwością parkowania na dachu obiektu. W gmachu znajdują się toalety, stacja ładowania samochodów elektrycznych oraz stojaki na rowery. Całość jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, zwłaszcza tych poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Parking wielopoziomowy oferuje 460 miejsc postojowych dla samochodów osobowych. Miejsca te miały uporządkować śródmiejską przestrzeń zajmowaną do tej pory przez samochody. Projekt i budowa parkingu kosztowały w sumie 19,4 mln zł. Na terenie placu przy ul. Hallera powstał również nowy układ komunikacyjny, którego istotną częścią jest nowa droga, łącząca parking wielopoziomowy z ul. Pocztową i Rzeczną. Całość powstała w bliskim sąsiedztwie rozbudowywanych bulwarów rzeki Nacyny. Koszt budowy drogi to blisko 3,3 mln zł.

Aleksander Król

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.