Ruszyła budowa mostu tymczasowego w Handzlówce. Mieszkańcom pomogły "Nowiny"

Czytaj dalej
Fot. mieszkaniec Handzlówki
Kinga Dereniowska

Ruszyła budowa mostu tymczasowego w Handzlówce. Mieszkańcom pomogły "Nowiny"

Kinga Dereniowska

7 tygodni musieli czekać mieszkańcy Handzlówki na pojawienie się budowlańców. Wreszcie wybudują im upragniony most, którym dostaną się na drugi brzeg niepozornej rzeczki Sawy.

Przypomnijmy, że pod koniec czerwca przez obfite ulewy, które przeszły nad Podkarpaciem poziom Sawy podniósł tak wysoko, że jej nurt porwał 90-letni most.

- Woda była taka, że wszystko przykryła - opisywała nam w lipcu jedna z mieszkanek, pokazując drogę i tereny przy moście. To kilka dobrych metrów od obecnego stanu Sawy. - U mnie też woda była, bo mieszkam niedaleko.

Mimo palącej potrzeby mieszkańców Handzlówki, aby dostać się na drugi brzeg, nie zapewniono im odpowiedniej przeprawy.

Owszem na drugą stronę dostać się było można, ale przez działkę sąsiadki, na której sama zbudowała niewielki most. Gdyby nie on, to mieszkańcy musieliby pieszo pokonać ok. 8 kilometrów do najbliższego mostu.

Po wielu dniach czekania, w połowie lipca, zrozpaczeni mieszkańcy o pomoc poprosili "Nowiny". Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zapewniła nas wtedy, że "starostwo w Łańcucie prowadzi rozmowy z właścicielem mostu tymczasowego w sprawie jego szybkiego dostarczenia i ustawienia".

Po publikacji naszego tekstu, jej słowa potwierdził wójt gminy Łańcut Jakub Czarnota na lipcowej Radzie Gminy. Wczoraj w miejscu, gdzie kiedyś był most, pojawili się pracownicy firmy budowlanej.

- To jest tymczasowa przeprawa z konstrukcji stalowej, budowana przez firmę Strabag - opisuje wójt Czarnowa. - Zgodnie z umową firma ma czas do końca sierpnia. Być może droga będzie przejezdna szybciej - spekuluje. - Most będzie dostosowany do ruchu ciężkiego, czyli z dniem 1 września autobusy wrócą do normalnego funkcjonowania, a dzieci normalnie dotrą do szkół - obiecuje Jakub Czarnota.

Jednocześnie wójt zapewnia, że w poniedziałek został złożony komplet dokumentów do Funduszu Dróg Samorządowych na budowę właściwej przeprawy: - Ten tymczasowy most będzie do czasu tego właściwego.

A kiedy mieszkańcy doczekają się "właściwego" mostu?

- Chcielibyśmy, aby w latach 2021- 2022 ten nowy most powstał wraz z przebudową całej drogi - snuje plany Jakub Czarnota.

Kinga Dereniowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.