Rowerem po Metropolii – świetny pomysł na popołudniową wycieczkę! [WIDEO]

Czytaj dalej
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Rowerem po Metropolii – świetny pomysł na popołudniową wycieczkę! [WIDEO]

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Coraz więcej nowoczesnej infrastruktury rowerowej w miastach Metropolii GZM zachęca do wybrania roweru nie tylko jako środka transportu do pracy. To przecież także świetny sposób na spędzenie wolnego czasu i poznanie naszej okolicy. Zobaczcie, co ciekawego można zobaczyć jadąc przez cztery zagłębiowskie miasta: Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą, Będzin oraz Czeladź.

Zanim wybierzecie się w trasę z filmu, przygotujcie odpowiednio siebie oraz swój rower. Nie zapomnijcie o kasku, bidonie z wodą oraz kilku drobniakach. Sprawdźcie, czy wasz pojazd ma odpowiednio napompowane koła oraz czy przerzutki i hamulce działają, jak należy. Wszystko ok? No to w drogę!

Kilka szczegółów dotyczących trasy rowerowej:
•liczy 33 kilometry,
•nie jest wymagająca
•w większości przebiega drogami rowerowymi.
W większości, ponieważ istnieją na trasie momenty, w których będziemy musieli przejechać się kawałek w ruchu ulicznym – choć tras rowerowych w Metropolii jest coraz więcej.

Wycieczki rowerowe po Metropolii to świetny pomysł na weekend, ciepłe popołudnie, dzień wolnego. Wyjechać w trasę możemy samodzielnie, z drugą połówką, znajomymi lub całą rodziną. Nie musimy mieć nawet własnego roweru. W Metropolii jest wiele miejsc, w których wypożyczyć możemy rowery miejskie, które systematycznie przechodzą przeglądy i są gotowe do jazdy.
Nie masz czasu na zaplanowanie wycieczki rowerowej? Sprawdź naszą propozycję trasy po czterech miastach Metropolii.

Metropolia na dwóch kółkach: trasa rowerowa dla każdego
Naszą trasę rowerową po Metropolii rozpoczynamy na Trójkącie Trzech Cesarzy w Sosnowcu. To właśnie tam, na styku Czarnej i Białej Przemszy ponad sto lat temu łączyły się granice trzech cesarstw: Rosji, Prus oraz Austrii. Dziś znajdziemy tam zielony skwer z pomnikiem, ławeczkami oraz miejscem na ognisko – wszystko w otoczeniu szumiącej wody dwóch rzek.
Wyjeżdżając z Trójkąta, po kilkuset metrach gruntowej drogi wyjeżdżamy na drogę, z której za kilkaset metrów zjeżdżamy na ciąg pieszo-rowerowy. To ul. Wojska Polskiego w Sosnowcu, którą pojedziemy kilka kilometrów prosto. Dojeżdżając do dużego ronda w dzielnicy Dańdówka, skręcamy w lewo, w ulicę Gen. Andersa. Tam czeka na nas nowy odcinek drogi rowerowej, którą bezpiecznie dojedziemy do samego centrum miasta. Gdy wjedziemy na ul. 1 Maja, miniemy zabytkowy budynek sądu czas skręcić w prawo. Jadąc wzdłuż rzeki Przemszy, dojedziemy do parku przy Urzędzie Miasta a następnie do pierwszego przystanku – Parku Sieleckiego.

Gdzie odpocząć w Metropolii? Planując trasę rowerową zaplanuj także postój
W Parku Sieleckim czeka nas pierwszy krótki odpoczynek. Możemy zrelaksować się na leżakach, popijając kawę lub zajadając lody z okolicznych budek. Trasy rowerowe w Metropolii są przygotowane tak, by cała rodzina mogła się nimi cieszyć. Najmłodsi mogą poszaleć na zakręconym placu zabaw, choć nie na długo – w końcu czeka nas dalsza droga!
Wyruszając dalej w trasie przez Metropolię kierujemy się w stronę dzielnicy Środula. Po prawej stronie mijamy Górkę Środulską oraz okoliczny park. Wjeżdżamy tym samym na Zagórze, skąd po dwóch dłuższych podjazdach wjedziemy do Dąbrowy Górniczej, a konkretnie – do Parku Hallera w centrum miasta. Jeszcze tylko kilkanaście minut i dojedziemy do kolejnego postoju: Pogorii oraz Parku Zielona. Krótki odpoczynek na plaży czy w zaciszu drzew? To już zależy od was! W obydwu miejscach znajdziecie budki z jedzeniem czy lodami, które dadzą nam energię na dalsze kilometry – a tych zostało jeszcze kilkanaście!

Zamek w Będzinie inne atrakcje Metropolii
Jedziemy dalej – zaraz obok Centrum Sportów Letnich i Wodnych w Parku Zielona znajdziemy drogę rowerową biegnącą na wale rzeki Przemszy. Jadąc wzdłuż niej, dojedziemy wprost pod średniowieczny Zamek w Będzinie, mijając po drodze nowoczesną plażę miejską. To niesamowita strefa chilloutu, z leżakami, piaskiem, fontannami oraz strefą gastro. Miejsce warte odwiedzenia!

Spod Zamku w Będzinie czas na ostatni, najdłuższy podjazd – w stronę Czeladzi. Choć wjazd pod górę na tzw. Syberkę może wydawać się trudny, jeśli wybierzemy przejazd przez park, nie powinien on nastręczyć nam problemów. Gdy wjedziemy na górę, już tylko kilka minut jazdy dzieli nas od naszego finalnego punktu trasy – zabytkowego rynku w Czeladzi.
I to właśnie tam kończymy naszą wycieczkę: nakręcone kilometry, kilka parków zwiedzonych po drodze, a to wszystko przez 4 miasta Metropolii:
•Sosnowiec,
•Dąbrowę Górniczą,
•Będzin
•Czeladź.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.