Marek Rudnicki

Ropa na Pomorzu - szuka PGNiG i Lotos

Prace wiertnicze w otworze Stawno 1 prowadzi spółka Exalo Drilling SA należąca do Grupy Kapitałowej PGNiG. Wiercenia sięgną do głębokości ponad 3,2 Prace wiertnicze w otworze Stawno 1 prowadzi spółka Exalo Drilling SA należąca do Grupy Kapitałowej PGNiG. Wiercenia sięgną do głębokości ponad 3,2 km
Marek Rudnicki

Obie firmy rozpoczęły wiercenie otworu poszukiwawczego na koncesji Kamień Pomorski. Tu może być nawet 7,5 mln baryłek

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Lotos Petrobaltic rozpoczęły prace poszukiwawcze ropy w naszym województwie. Zaczęły się wiercenia w tzw. otworze poszukiwawczym na koncesji Kamień Pomorski w gminie Golczewo.

- PGNiG będzie wymieniać się wiedzą z równie doświadczonymi partnerami, co daje duże nadzieje na odkrycie znaczących złóż ropy naftowej na północy Polski - mówi Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG.

Według szacunków firmy, na obszarze przygotowywanych prac w gminie Golczewo może być nawet 7,5 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.

- Lotos rozszerza swoje kompetencje w zakresie poszukiwań i wydobycia węglowodorów na lądzie - dodaje Marcin Jastrzębski, prezes zarządu Grupy Lotos. - Będziemy chcieli wykorzystywać je w kolejnych projektach typu onshore.

Lokalizację otworu Stawno-1 do głębokości ponad 3,2 km określono na podstawie przeprowadzonej wcześniej interpretacji zdjęcia sejsmicznego 3D. Prace wiertnicze prowadzi spółka ExaloDrilling SA należąca do Grupy Kapitałowej PGNiG.

Współpraca PGNiG i Grupy Lotos w zakresie poszukiwań ropy naftowej i gazu ziemnego sięga 2012 roku. W tym czasie oba koncerny przeanalizowały potencjał geologiczny kilku lądowych koncesji poszukiwawczych należących do PGNiG.

Do dalszych badań wytypowano najbardziej perspektywiczne obszary koncesyjne położone w województwach pomorskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim. W kolejnym etapie współpracy specjaliści z Lotos Petrobaltic i PGNiG przygotowali program działań na wybranych koncesjach oraz poddali je ocenom ekonomicznym. Na obszarze koncesyjnym Kamień Pomorski firmy współpracują ze sobą od 2013 roku.

Marek Rudnicki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.