Roczne rozliczenia podatku PIT składamy głównie przez Internet. Na Podkarpaciu z takiej formy skorzystało ponad 90 proc. podatników

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała/Polska Press
Norbert Ziętal

Roczne rozliczenia podatku PIT składamy głównie przez Internet. Na Podkarpaciu z takiej formy skorzystało ponad 90 proc. podatników

Norbert Ziętal

Kolejne ułatwienia powodują, że coraz więcej Polaków swoje roczne rozliczenia podatkowe składa w formie elektronicznej, przez Internet. W tym roku zrobiło tak ponad 90 proc. mieszkańców województwa podkarpackiego.

W tym roku, w całym kraju 19,6 mln deklaracji podatkowych PIT za 2020 r. zostało złożonych elektronicznie, przez Internet. Z tego ponad połowa, 10,1 mln, przez usługę Twój e-PIT.

- To o ponad milion więcej niż w 2020 r., kiedy w tej formie otrzymaliśmy ok. 18,3 mln zeznań - informuje Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej.

- Tylko 2,1 mln zeznań rocznych zostało w tym roku przesłanych w wersji papierowej - dodaje resort finansów.

Podatnicy w całym kraju samodzielnie zaakceptowali 5,8 mln PIT-ów przygotowanych dla nich przez Krajową Administrację Skarbową, a prawie 4,3 mln zeznań zostało przyjętych automatycznie, co oznacza, że PIT został złożony w terminie, chociaż podatnik nic nie musiał zrobić.

Podobnie jest w województwie podkarpackim. W tym roku do podkarpackich urzędów skarbowych wpłynęło łącznie 955,5 tys. zeznań PIT, z czego 865,5 tys. czyli aż 90 proc. to zeznania złożone elektronicznie. To prawie o 100 tys. więcej elektronicznych rozliczeń niż rok wcześniej. W tym roku, pierwszy raz w naszym regionie liczba papierowych PIT spadła poniżej 100 tys., wyniosła niewiele ponad 90 tys.

Spośród wszystkich czynności urzędowych, które możemy wykonać przez Internet, to właśnie deklaracje podatkowe PIT cieszą się największą popularnością. Dlaczego? Głównie powodem są coraz liczniejsze ułatwienia.

- Mieszkańcy naszego regionu coraz chętniej korzystają z elektronicznych rozliczeń. Dzięki usłudze Twój e-PIT, w której KAS przygotowała wstępnie wypełnione PIT-y dla większości podatników, rozliczenie było proste, bezpieczne i nie wymagało wizyty w urzędzie skarbowym. Podatnicy korzystali także z systemu e-Deklaracje, w którym sami wypełniali swoje zeznanie i przekazywali je elektronicznie do KAS

- informuje mł. asp. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Pozostało jeszcze 40% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.