Rewitalizacja Włókienniczej w Łodzi. Oprócz kamienic odnowią drogę i posadzą drzewa. Zakończył się pierwszy etap

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Gałasiński
Wiesław Pierzchała

Rewitalizacja Włókienniczej w Łodzi. Oprócz kamienic odnowią drogę i posadzą drzewa. Zakończył się pierwszy etap

Wiesław Pierzchała

Zakończył się pierwszy etap rewitalizacji zapyziałej, cieszącej się dawniej złą sławą ul. Włókienniczej w Łodzi, co wiąże z remontem samej drogi i kilkunastu kamienic oraz budową pasażu Hilarego Majewskiego. Posadzono tam już pierwsze drzewa.

Miejski podwórzec z rzeźbą kochanków

W ramach programu rewitalizacji zmieniamy ulicę Włókienniczą w kolejny podwórzec miejski, czyli przyjazne miejsce do życia i odpoczynku. Wymienimy wszystkie instalacje, przebudujemy ulicę oraz zasadzimy zieleń. Jeszcze w tym roku zmieni się w wizytówkę tej części miasta – zapewnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Ul. Włókiennicza, czyli dawna ul. Kamienna, to jedna z najbardziej znanych łódzkich ulic występująca w popularnej piosence Agnieszki Osieckiej „Kochankowie z ulicy Kamiennej". Na ich cześć 18 lat temu odsłonięto rzeźbę-fontannę, która teraz zostanie odnowiona.

[polecane]22881127,22836561[/polecane]

Posadzili pierwsze drzewa – 13 tulipanowców

Obecnie kończą się prace budowlane na odcinku od ul. Wschodniej do pasażu Hilarego Majewskiego, zaś w marcu ruszyły roboty na drugim odcinku – od pasażu w stronę ul. Kilińskiego. Na tym pierwszy odcinku drogowcy wykonują roboty wykończeniowe, zaś ogrodnicy posadzili pierwsze drzewa – 13 tulipanowców. Wkrótce pojawią się tam ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Jak zmieni się ul. Włókiennicza?

Po obu stronach zostaną wyznaczone 1,5 metrowe chodniki. Na pozostałej części drogi ruch samochodowy zostanie ograniczony. Ulica będzie jednokierunkowa z ruchem w stronę ul. Kilińskiego. Na rowerzystów będzie czekać 20 stojaków rowerowych, a na spacerowiczów 34 ławki. Pojawi się 10 nowych, stylowych latarni. Zieleń uzupełni sześć grusz drobnoowocowych, 20 tulipanowców amerykańskich oraz hortensje, piwonie i liliowce.  Powstanie iluminacja budynków pod numerem 11 oraz 15. Podświetlone będą również korony drzew – wyjaśnia Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich.

[polecany]22586685[/polecany]

Efektowny dom Hilarego Majewskiego

Dom Hilarego Majewskiego oznaczony numerem 11 to najpiękniejszy budynek przy ul. Włókienniczej. Powstał w końcu XIX wieku i należał do jednego z czołowych architektów w dziejach w Łodzi, który tam mieszkał i miał swoją pracownię. Majewski przepadał za renesansem i w takim też stylu zaprojektował swój dom. Mamy tam dekoracje na fasadzie i efektowne pomieszczenia. Wzrok przyciąga klatka schodowa ze złoceniami na sufitach i malowidłami na ścianach naśladującymi wykładziny marmurowe. Domu zachowało się dużo cennych i zabytkowych elementów, jak np. bordiura i polichromia w gabinecie Majewskiego.

[polecane]21874099,22787511[/polecane]
[polecane]20950294,21093453[/polecane]
[polecane]22359723,22356797[/polecane]

Wiesław Pierzchała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.