Małgorzata Oberlan

Renta specjalna dla rodziny zmarłej pielęgniarki z Torunia? O to wnioskuje do premiera poseł Arkadiusz Myrcha

Renta specjalna dla rodziny zmarłej pielęgniarki z Torunia? O to wnioskuje do premiera poseł Arkadiusz Myrcha
Małgorzata Oberlan

Poseł Arkadiusz Myrcha (PO) zaapelował o przyznanie przez premiera renty specjalnej rodzinie zmarłej na koronawirusa pielęgniarki z Torunia. W piątek - pogrzeb.

52-letnia Katarzyna Zawada, pielęgniarka ze szpitala zakaźnego w Toruniu, zmarła 11 maja w szpitalu jednoimiennym w Grudziądzu. Była zakażona koronawirusem. To pierwsza ofiara śmiertelna COVID-19 wśród personelu medycznego w regionie. W żałobie pogrążona jest nie tylko rodzina zmarłej, jej znajomi, ale i całe środowisko medyczne.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 15 maja. Rozpoczną się o godzinie 11.00 mszą świętą żałobną w Kościele Garnizonowym w Toruniu. Po mszy odbędzie się pogrzeb na Centralnym Cmentarzu Komunalnym przy ul. Grudziądzkiej 192.

Rodzina zmarłej pogrążona jest w smutku. Toruński poseł Arkadiusz Myrcha (PO) podjął się jednak szybko (12 maja) interpelacji poselskiej, mającej na celu zabezpieczenie przyszłości najbliższych krewnych zmarłej pielęgniarki. Zaapelował o przyznanie przez premiera renty specjalnej.

Oto treść interpelacji:

"Ogólnoświatowa pandemia koronawirusa - COVID 19 dotknęła wszystkich. Służby medyczne codziennie stawiają czoła nawarstwiającym się wyzwaniom i problemom, w tak trudnym czasie to właśnie personel medyczny staje się najbardziej narażony na zagrożenia wiążące się z pełnieniem służby dla zdrowia i życia innych. Z ogromnym żalem przyjąłem informację zaraportowaną przez Ministerstwo Zdrowia, jedenastego maja zmarła 52 letnia pielęgniarka w jednoimiennym Szpitalu w Grudziądzu. Nie zważając na zagrożenia i niebezpieczeństwa Pani Katarzyna Zawada z oddaniem pełniła swoje powołanie w Szpitalu Zakaźnym w Toruniu. To właśnie dziś - 12 maja obchodzimy międzynarodowy dzień pielęgniarek, położnych i pracowników medycznych. Za walkę z szalejącą zarazą poniosła najwyższą cenę, dla tego na ręce Pana Premiera składam prośbę o przyznanie specjalnego świadczenia dla pogrążonej w żałobie rodziny, opierając się na art. 82 ust. 1 Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych uważam, że sytuacja jest wystarczając szczególna, a wręcz dramatyczna. Myślę, że przyznanie specjalnego świadczenia, byłoby obrazem jak ważna teraz dla społeczeństwa jest służba medyczna".

Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.