Paulina Błaszkiewicz

Renata Derejczyk. Jaki ma pomysł na Teatr Horzycy w Toruniu?

Kadr ze spektaklu "Noc w kosmosie" w reżyserii Łukasza Czuja, który u boku Renaty Derejczyk ma być nowym dyrektorem artystycznym w Fot. Teatr Horzycy Kadr ze spektaklu "Noc w kosmosie" w reżyserii Łukasza Czuja, który u boku Renaty Derejczyk ma być nowym dyrektorem artystycznym w Teatrze Horzycy.
Paulina Błaszkiewicz

Kandydatura pochodzącej z Krakowa Renaty Derejczyk okazała się najlepsza w konkursie na dyrektora teatru im. Wilama Horzycy. A jak ją oceniają osoby związane z toruńską kulturą i przede wszystkim teatrem? O zdanie zapytaliśmy Jadwigę Oleradzką - wieloletnią dyrektorkę Teatru Horzycy i Annę Wołek - dyrektorkę Teatru Muzycznego w Toruniu.

Renata Derejczyk urodziła się w 1972 roku. Jest teatrolożką i menedżerką kultury. Jest znawczynią teatru niemieckojęzycznego. Swoje teksty krytyczne publikowała m.in. w "Dialogu" i "Didaskaliach". W swoim CV ma m.in. ukończone studia podyplomowe z zarządzania teatrami muzycznymi i dramatycznymi. Pracowała jako dramaturg i asystent reżysera w Teatrze Bagatela w Krakowie. Była także zastępczynią dyrektora tamtejszej sceny. W 2020 roku ubiegała się o stanowisko dyrektora krakowskiego teatru, ale konkursu nie wygrała. Z kolei w Toruniu wygrała jednogłośnie i swoją wizją przekonała do siebie komisję konkursową, w tym przedstawicieli Teatru Horzycy.

Cenne doświadczenie

Renatę Derejczyk pozytywnie ocenia również Jadwiga Oleradzka. Poprzednia dyrektorka Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu w rozmowie z "Nowościami" podkreśla, że nie jest to ocena kompletna, ponieważ nie są znane plany ani wizja na teatr nowej pani dyrektor.

- Renata Derejczyk jest teatrologiem. Zajmuje się teatrem niemieckim. Była bardzo blisko teatru. Uważam ją za osobę przygotowaną do pełnienia funkcji dyrektora Teatru Horzycy zwłaszcza, że była zastępcą dyrektora teatru Bagatela. To instytucja zarabiająca ogromne pieniądze. To teatr różnorodny repertuarowo i stylistycznie, a więc trafiający do szerokiej publiczności - mówi Jadwiga Oleradzka.

Wieloletnia dyrektorka toruńskiej sceny skomentowała również wybór Łukasza Czuja na dyrektora artystycznego w Teatrze Horzycy.

- Jest bardzo dobrym reżyserem i również kierował teatrem. Warto przypomnieć, że gdy byłam dyrektorką, to w Teatrze Horzycy reżyserował spektakl "Noc w kosmosie". To było bardzo dobre przedstawienie cieszące się dużym powodzeniem - wspomina Jadwiga Oleradzka.

Współpraca to podstawa

Z wyboru Renaty Derejczyk na dyrektorkę Teatru Horzycy jest zadowolona również Anna Wołek - dyrektorka Teatru Muzycznego w Toruniu.

Pozostało jeszcze 22% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paulina Błaszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.