Reforma oświaty według PiS: wraca ośmiolatka i 4-letnie licea [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Marek Szawdyn
Martyna [email protected]

Reforma oświaty według PiS: wraca ośmiolatka i 4-letnie licea [wideo]

Martyna [email protected]

Minister edukacji przedstawiła w piątek rozporządzenie dotyczące zmian w strukturze szkół. Będzie powrót do ośmioletniej podstawówki.

- Chcemy wprowadzić zmiany po to, by stworzyć nowoczesną szkołę, której zadaniem będzie solidne przygotowanie uczniów do studiowania - przekonywała Anna Zalewska, minister edukacji.

Skrytykowała poprzednie reformy edukacyjnej. - Ostatnie zmiany z 1999 r. nie sprawdziły się w praktyce, pozostają gimnazja lepsze i gorsze - powiedziała. Tłumaczyła, że gimnazja nie wyrównują szans edukacyjnych.

Zalewska dodała, że szykowana przez jej resort reforma ma być rozłożona na wiele lat.


Wideo: Anna Zalewska przedstawiła założenia reformy oświaty

źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

Minister edukacji zapowiedziała zatem utworzenie od września 2017 r. ośmioletniej podstawówki, czteroletniego liceum, pięcioletniego technikum oraz trzyletniej szkoły branżowej pierwszego stopnia. Ta ostatnia ma być połączeniem obecnych gimnazjów i zasadniczych szkół zawodowych.

Zalewska zapowiedziała też zmiany w podstawie programowej dla klas I, IV i VII. Dokument ma być gotowy pod koniec listopada. Nauczyciele będą musieli w 80 proc. zrealizować obowiązkowe zadania zawarte w podstawie programowej, a w 20 proc. dowolne, wybrane przez siebie założenia. Do programu nauczania zostaną wprowadzone elementy gry w szachy. A wszystko po to, by nauczyć uczniów logicznego myślenia, aby nie mieli problemów z nauką matematyki.

Ośmioletnia szkoła podstawowa zakończy się egzaminem. Będzie trwał dwa dni. W 50 proc. będzie testowy, a w 50 proc. problemowy. Znajdą się na nim następujące przedmioty: język polski, matematyka, język obcy oraz historia. To właśnie ten egzamin będzie przepustką do liceum.


Wideo: A. Zalewska: Reforma jest przemyślana i rozłożona na wiele lat

źródło: TVN24/x-news

Na pytanie AIP, czy nauczyciele gimnazjów powinni obawiać się zwolnień, Anna Zalewska stanowczo zaprzeczyła. - Struktura reformy nie przewiduje zwolnień - powiedziała. Tłumaczyła, że po wejściu w życie reformy nauczyciele staną się nauczycielami nowych szkół, tj. ośmioletnich podstawówek, pięcioletnich techników i czteroletnich liceów, dwuletnich szkół branżowych. Dodała, że rozpoczęte wcześniej staże nie będą przerywane. Tłumaczyła, że Ministerstwu Edukacji zależy na tym, aby nauczyciele otrzymali godne pensje i doskonalili się zawodowo. W tym celu zapowiedziała prace ze związkami zawodowymi i samorządowcami.

Anna Zalewska powiedziała, że dwuletnie szkoły branżowe powstaną na życzenie pracodawców, którzy mają problem ze znalezieniem wykwalifikowanego pracownika.

Autor: Martyna Chmielewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.