Alek Radomski

Redzikowo 2020. Tarcza z opóźnieniem. Adm. James Foggo z wizytą w bazie pod Słupskiem

Budowa amerykańskiej tarczy antyrakietowej nie zostanie ukończona terminowo. Powstanie do 2020 roku, czyli z dwuletnim poślizgiem Budowa amerykańskiej tarczy antyrakietowej nie zostanie ukończona terminowo. Powstanie do 2020 roku, czyli z dwuletnim poślizgiem
Alek Radomski

Nie w grudniu tego roku, ale do 2020 roku baza antyrakietowa ma zostać przekazana US Navy. Taką deklarację złożył adm. James G. Foggo, głównodowodzący siłami morskimi USA w Europie i Afryce podczas swojej wizyty w Redzikowie.

O tym, że budowa amerykańskiej bazy pod Słupskiem przeciąga się, mówiono od dawna, ale odległy termin 2020 roku wskazywany był jak do tej pory jedynie w kategoriach prawdopodobieństwa. Na tę możliwość kilka miesięcy temu wskazywał m.in. minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Po raz pierwszy nowe ramy czasowe dla tej strategicznej inwestycji zostały wyznaczone przez wojskowego tak wysokiego szczebla. Mowa o admirale Jamesie M. Foggo, szefie dowództwa sił połączonych NATO w Neapolu oraz US Navy w Europie i Afryce. W komunikacie zamieszczonym na stronach internetowych neapolitańskiego dowództwa można przeczytać, że admirał spotkał się z marynarzami stacjonującymi w Redzikowie oraz z budowniczymi bazy, którzy poinformowali go o aktualnym statusie budowy i jej najbliższej przyszłości.

- Robimy postępy - podsumował rozmowy adm. James Foggo. - Ostatecznie, do 2020 roku, to miejsce zostanie przekazane US Navy.

Pierwotnie baza antyrakietowa miała zostać przekazana w kwietniu 2018 r., a gotowość operacyjną uzyskać z końcem grudnia. Pierwsze prace rozpoczęto 13 maja 2016 r. od symbolicznego wbicia łopaty. Pod Słupskiem znajdzie się wyrzutnia pocisków SM-3 i radar w budynku przypominającym nadbudówkę okrętu. Wszystkie te elementy zostaną sprzężone przez cyfrowy system Aegis Ashore, a inne elementy tarczy to analogiczna baza w rumuńskiem Deveselu, dodatkowy radar w Turcji i kilka okrętów na Morzu Śródziemnym. Admirał Foggo w 2016 r. obserwował desant w Ustce w ramach ćwiczeń Baltops.

Alek Radomski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.