Recepta na zdrowe życie

Recepta na zdrowe życie

Ruch zastąpi każdy lek, ale żadne lek nie zastąpi ruchu Pogoda zachęca - ruszaj się na świeżym powietrzu Jeśli woli pod dachem - też znajdziesz coś dla siebie.

Bez regularnego wysiłku fizycznego nie sposób być sprawnym dojrzałym człowiekiem. Wytyczne co do wysiłku fizycznego osób starszych od kilku lat są już ustalone przez najważniejsze towarzystwa medyczne na świecie.

Zalecane są trzy rodzaje aktywności. Ćwiczenia o charakterze wytrzymałościowym, tlenowym, aerobowym, czyli ćwiczenia hartujące serce i płuca, a więc marsz, pływanie, jazda na rowerze, które powinny być wykonywany trzy razy w tygodniu najlepiej przez 30 minut.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie, odpowiadają one treningowi jaki mają kulturyści, które można robić w domu z obciążnikami na nadgarstkach oraz kostkach u nóg, minimum dwa razy w tygodniu po 20 minut.

Powinno się ćwiczyć wszystkie grupy mięśni wykonując po 8 -10 powtórzeń na poszczególne ich grupy z odpowiednią techniką oddychania oraz w tak zwanym bezbolesnym zakresie ruchów. Jeśli ćwiczenia powodują ból to należy skonsultować się z lekarzem i starać się ten ból ograniczyć aby móc ćwiczyć.

Ważne jest również rozciągania. To trzeci element wysiłku zalecanego seniorom. Codziennie rano po 5-10 minut powinno się wykonywać ćwiczenia rozciągające, czyli streaching.

Nie ma wymówek

Jeśli jest taka potrzeba to można połknąć tabletkę lub posmarować bolesne miejsce maścią przeciwbólową/przeciwzapalną aby tylko móc się ruszać. Warto, bo aktywność fizyczna to nie tylko sprawny układ mięśniowy, kostny, też na sprawniejsze funkcjonowanie układu nerwowego, sprawniejsza pamięć i lepszy humor.

Dzięki aktywności fizycznej można (w porozumieniu z lekarzem) zmniejszyć ilość przyjmowanych leków, bo reguluje się ciśnienie krwi, poziom cukru i cholesterolu.

Tu poćwiczysz bezpłatnie do końca września można korzystać z plenerowej siłowni przy Porcie Łódź. Na 300 m kw. znajduje się 13 urządzeń. Jest boisko do gry w siatkówkę.

W każdy czwartek września od godz. 17 na rynku Manufaktury policyjni instruktorzy będą uczyć technik samoobrony.

Od 17 września w każdy poniedziałek, środę i piątek od godz. 11 do godz. 11.45 oraz od godz. 12 do godz. 12.45 można poćwiczyć w grupie rówieśników w Centrum Twórczości Lutnia przy ul. Łanowej 14.

Od 17 września w każdy wtorek i czwartek od godz. 11 do godz. 11.45, od godz. 12 do godz. 12.45 oraz od godz. 13 do godz. 13.45 seniorzy mogą ćwiczyć w grupach w Przychodni Zdrowia MCM Bałuty przy ul. Nastrojowej 10. W programie zajęcia: streaching, pilates, zdrowy kręgosłup. Sprzęt i opieka pielęgniarska zapewnione.

od 17 września od godz. 10. rozpoczynają się zajęcia organizowane przez MOSiR - na terenie hali sportowej oraz łódzkich parków. Ich plan jest dostępny na stronie: www.mosir.lodz.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.