Radosław Sojak: - Da się odczuć wyraźną zadyszkę PiS

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Adam Willma

Radosław Sojak: - Da się odczuć wyraźną zadyszkę PiS

Adam Willma

Rozmowa z prof. Radosławem Sojakiem, socjologiem z UMK o kryzysie wizerunkowym rządu Mateusza Morawieckiego.

Pogłębiający się konflikt pomiędzy premierem a ministrem Ziobro, kolejne zgrzyty dyplomatyczne, fatalne w odbiorze społecznym nagrody... Wygląda na to, że PiS przeszedł do defensywy.
Tak, da się odczuć wyraźną zadyszkę. O ile jednak mówiąc o zadyszce, warto wziąć pod uwagę wszystkie wymienione problemy, to o kryzysie wizerunkowym zadecydował tylko jeden z nich - sprawa nagród. Elektorat wspierający PiS już przyzwyczaił się, że rząd ma trudne relacje z zagranicą. Konflikt pomiędzy Morawieckim i Ziobrą jest raczej widoczny wyłącznie z perspektywy tych, którzy mają nawyk zerkania za polityczne kulisy i czytania między wierszami. Sprawa nagród to inny kaliber.

To aż niewiarygodne, że rząd Morawieckiego nadział się na rafę, która jest przecież doskonale zlokalizowana na politycznej mapie. Wiadomo, jak na wyborców działa przekaz o profitach, którymi obdzielają się rządzący.
To jest błąd tym poważniejszy, że nie każdej partii wolno to samo. Ta sama informacja dotycząca nagród dla rządu Platformy ma inny wymiar w przypadku jej wielkomiejskiego wyborcy, przekonanego, że nastał czas bogacenia się. Dla partii, która buduje swoją narrację na 500+, bliskim kontakcie z ludźmi biednymi i koncentruje się na antyelitarystycznym przekazie, taki komunikat jest katastrofalny. Pół biedy, gdyby jeszcze tylko te nagrody zostały rozdane i sprawa została zamknięta. Jednak, gdy Jarosław Gowin opowiada, że nie wystarczało mu do pierwszego, a premier przekonuje, że ministrom się należało... Trzeba nie mieć instynktu samozachowawczego, żeby coś takiego palnąć. Chciałbym być dobrze zrozumiany - uważam, że część tych argumentów da się zracjonalizować. Nie zmienia to jednak faktu, że w sensie wizerunkowym są to wydarzenia fatalne w skutkach dla PiS. W perspektywie najbliższych dwóch miesięcy rozstrzygnie się, czy efektem będzie jedynie chwilowe wahnięcie w sondażach, czy dłuższy trend.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że część PIS-owskiej ekipy wyraźnie „zerwała się  ze smyczy” Jarosławowi Kaczyńskiemu. Prezes stracił czujność? Otym w dalszej części wywiadu.

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Adam Willma

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.