Radna z Częstochowy nawołuje do nienawiści ws. Żołnierzy Wyklętych? Jest śledztwo

Czytaj dalej
Fot. fot. aneta kaczmarek
Piotr Ciastek

Radna z Częstochowy nawołuje do nienawiści ws. Żołnierzy Wyklętych? Jest śledztwo

Piotr Ciastek

Policja wszczęła śledztwo w sprawie opublikowanego w internecie wpisu częstochowskiej radnej, dotyczącego żołnierzy wyklętych.

Na początku marca Artur Sokołowski i Krzysztof Janus, byli częstochowscy radni PiS, zgłosili do prokuratury sprawę wpisu na Facebooku radnej PO, Jolanty Urbańskiej, w którym nazwała część żołnierzy wyklętych bandytami.

Teraz policja pod nadzorem częstochowskiej prokuratury wszczęła dochodzenie w sprawie szerzenia nienawiści na tle różnic narodowościowych.

W przeddzień Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych częstochowska radna PO, Jolanta Urbańska, zamieściła na swoim profilu na Facebooku wpis, który zbulwersował m.in. byłych częstochowskich radnych PiS.

Twoim zdaniem Żołnierze Wyklęci to:

Radna Urbańska umieściła zdjęcie informujące, że na koncie żołnierzy wyklętych jest 5 tys. zabitych cywilów, a wśród nich 187 dzieci poniżej 14. roku życia. – Zbrodnie „Żbika”, „Burego”, „Łupaszki”, „Sokoła”, „Zygmunta”, „Szarego”, „Ognia”. „Zabijający Żydów”: „Groźny”, „Warszyc”, „Otto”. Bandyci to wy!!! – grzmiała w swoim poście radna. Wpis ten był później modyfikowany i zamiast „Zabijający Żydów” pojawiło się „Opcja antysemicka”.

CZYTAJ TAKŻE: Zarzut dla producenta ubrań za napisy "Policja morduje"

Artur Sokołowski, były radny PiS, postanowił, że wpisów radnej Urbańskiej tak nie zostawi i złożył zawiadomienie do prokuratury. – To nie jest tak, że lewa strona lokalnej sceny politycznej może sobie pozwolić w przestrzeni publicznej dosłownie na wszystko.

Mnie można obrażać – mam grubą skórę, wiele już zniosłem, wiele jeszcze zniosę. Ale nie pozwolę na to, aby mianem „bandytów” i „morderców Żydów” określano naszych bohaterów narodowych i regionalnych, takich jak kapitan Stanisław Sojczyński „Warszyc”. Na takie wpisy trzeba reagować – czasami nawet tak zdecydowanie – napisał na Facebooku Soko-łowski, który wraz z Krzysztofem Janusem w doniesieniu do prokuratury zarzucał Jolancie Urbańskiej publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych i etnicznych, a co za tym idzie – skłócanie narodów polskiego i żydowskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Zarzut dla producenta ubrań za napisy "Policja morduje"

Radna Urbańska broni swoich racji i twierdzi, że nawoływanie do nienawiści nie było celem jej działania. – Trzeba zacząć głośno mówić, żeby odczarować pewną legendę, która w tej chwili jest tworzona. W ogóle nie było moją intencją odbieranie godności wszystkim żołnierzom podziemia, tylko zwrócenie uwagi na to, że jeśli będziemy czcić bandytów, to odbiera się godność tym, którzy byli prawdziwymi bohaterami – mówi Jolanta Urbańska.
[sndh]
Sprawą wpisu na Facebooku zajęła się Prokuratura Rejonowa w Częstochowie, w której działa specjalna komórka zajmująca się sprawami dotyczącymi tzw. mowy nienawiści.

– Częstochowska policja wszczęła dochodzenie w sprawie nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych w jednym z wpisów internetowych. Zawiadamiający zostali już przesłuchani – mówi prokuratury Tomasz Ozimek. Śledztwo potrwa ok. dwóch miesięcy.

Piotr Ciastek

Komentarze

66
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ciekawy

to bohaterowie czy zdrajcy?

to żołnierze wyklęci

ale PILECKI TO BOHATER BEZ POMNIKÓW, na nim nic nie ciąży ,,,, a Kuraś ,,Ogień ... Harnaś"" i jemu podobni?????????!!!!!!!!!

na 100%

córeczka jakiegoś "utrwalacza władzy ludowej" - i powtarza tylko brednie które jej tatuś nawbijał do tego nie za mądrego łba. A że jeszcze, jak każdy w PO, ma parcie na szkło, to z braku lepszego pomysłu czepiła się jak g...no okrętu Żołnierzy Wyklętych. Którzy niestety już sami bronić się, przed takimi urbańskimi i całą resztą oszczerców nie mogą.

Precz z pisem

Ukraińskie UPA nazywacie, zbrodniarze. Oni robili dokładnie to samo co wyklęci,

Wsrod PO

wszyscy to zdrajcy.

a życie

czy nie za dużo grzebania w historii?
życie jest tak piękne,a dzięki takim postawom nienawiść i podział społeczeństwa wygrywa.
czy naprawdę trzeba ciągle grzebać w przeszłość i patrz w przyszłość,bo ona przed tobą.

Kornela

Ja tą panią popieram,bo ma rację.A le to dobrze że się teraz wyklęci ujawniają.Przynajmniej Polacy zobaczą kto mieszkał obok nich nazywając się sąsiadem.

durnyśląsk

Nigdy jednak do lasu :)

Martyna

ani 500+ i becikowego. Zamknijcie pyski peowce.

ALek

Wstyd mi za was. Geby sobie wycieracie i plujecie na ludzi, dzieki ktorym mozecie zyc w koncu w kraju wolnym. Jak nie pasuje, to zapraszam do Moskwy, na Sybir do swoich kolesiow Moskali.
Jak to jest, ze w kazdym, ale to w kazdym kraju bohaterowie sa na pedestalach, a w Polsce sie ich szykanuje. Juz to robiliscie przez dziesieciolecia, wy slugusy Moskwy! Dosc! Prawdziwa Polska i prawdziwi Polacy mowia wam DOSC! Nie chcemy takich quasi-Polakow w naszej Ojczyznie! Taka radna to moze lepiej do Dumy albo do Bundestagu niech startuje. Tam bedzie salowala jak ulal ze swoim anty-Polskim belkotem. Jestescie zdrajcami naszej Ojczyzny. Oddajcie paszporty, bo nie jestescie Polakami. Ubecki motloch.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.