Przez trzy lata do zachodniopomorskich rodzin trafiło z „500+” ponad 2 mld 660 mln zł

Czytaj dalej
Fot. Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
Bogna Skarul

Przez trzy lata do zachodniopomorskich rodzin trafiło z „500+” ponad 2 mld 660 mln zł

Bogna Skarul

W całym województwie zachodniopomorskim w ciągu trzech lat (od kwietnia 2016 do marca 2019) program rządowy „Rodzina 500 +” objął ponad 100 tysięcy rodzin.

Jak obliczył wojewoda, od 1 kwietnia 2016 roku do końca marca 2019 do rodzin w naszym województwie trafiło ponad 2 mld 660 mln zł. Zgodnie z celem programu, te pieniądze to częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowaniem dziecka.

Rodziny wiedzą lepiej, co zrobić z pieniędzmi

Zdaniem Marka Subocza, wicewojewody z PiS, program „Rodzina 500+” zniwelował skrajne ubóstwo, pozwolił wielu rodzinom na realizację planów, które wcześniej były niedostępne.

- Teraz rodziny mogą wysłać dzieci na wakacje, zapewnić im dodatkowe zajęcia, rozwijać talenty - twierdzi Marek Subocz. - Polskie rodziny wiedzą, jak najlepiej gospodarować tymi pieniędzmi - i robią to dobrze.

Przy obsłudze programu na terenie województwa pracują 494 osoby. Około 70 proc. wniosków składanych jest osobiście w jednostce, około 30 proc. wniosków wpływa w formie elektronicznej. W Szczecinie te proporcje są trochę inne. W formie elektronicznej wysyłanych jest nieco ponad 40 proc. wniosków, a reszta - około 60 proc. trafia na papierze, bądź osobiście składanych w punktach przyjmowania wniosków, bądź wysyłanych pocztą.

Nowy projekt to o prawie 100 proc. więcej

Nowy projekt ustawy dotyczący programu „Rodzina 500 +” (z 19 marca 2019 r.) w sprawie zmiany ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, zakłada przyznanie świadczenia wychowawczego na każde dziecko do 18. roku życia. Tym samym kryterium dochodowe zostanie zniesione. W związku z powyższym, liczba dzieci uprawnionych do świadczenia wychowawczego w województwie zachodniopomorskim znacząco wzrośnie.

W tej chwili 142 tysiące dzieci jest uprawnionych do świadczenia wychowawczego, zaś liczba wszystkich dzieci z terenu województwa zachodniopomorskiego w wieku do 18. roku życia wynosi około 310 tysięcy dzieci. Ilu z nich będzie uprawnionych do otrzymania świadczenia - jeszcze nie wiadomo, ale to ogromna liczba, to ponad 80 proc. więcej dzieci potencjalnie uprawnionych do pobierania świadczenia wychowawczego niż w tej chwili.

Prawie na 200 tys. dzieci pobierane są świadczenia

W naszym województwie rodzin pobierających świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko jest w tej chwili ponad 60 tysięcy, a z kolei liczba dzieci, na które ustalone zostało prawo do świadczenia wychowawczego, wynosi 192 272 dzieci.

Natomiast liczba rodzin w województwie zachodniopomorskim, które pobierają świadczenia wychowawcze na czworo dzieci, wynosi w naszym województwie 1644 rodziny. Według wojewody liczba rodzin w województwie, które pobierają świadczenia wychowawcze na pięcioro dzieci to 532 rodziny, a liczba rodzin w województwie, które pobierają świadczenia wychowawcze na sześcioro lub więcej dzieci, wynosi 263 rodziny.

Z kolei w całym województwie rodzin, które pobierają świadczenia wychowawcze w formie rzeczowej lub w formie opłacenia usług, jest 218.

A rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym, w których rodzice pobierają świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko, jest 5016 i także 9908 rodzin niepełnych pobierających świadczenia wychowawcze.

Bogna Skarul

gospodarka morska, biznes, pogoda i różne takie

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.