Materiał informacyjny Powiat Nowosądecki

Przez ścieżki powiatu nowosądeckiego na sześciu kółkach

Przez ścieżki powiatu nowosądeckiego na sześciu kółkach
Materiał informacyjny Powiat Nowosądecki

Powiat nowosądecki to kraina różnorodności, gościnnych ludzi i niezliczonych turystycznych szlaków. Bogate dziedzictwo regionu widać na szlakach tematycznych, tj. Szlaku Architektury Drewnianej, Małopolskim Szlaku Ogrodów, Małopolskim Szlaku Owocowym, czy Małopolskim Szlaku Winnym. Sądecczyznę odkrywać warto, bo widoki, zapachy i dźwięki są tutaj wyjątkowe i pozostają w pamięci na lata. Pozostaje tylko zdecydować się na formę przemierzania tych fantastycznych szlaków. Doskonałym wyborem jest podróż rowerem po przepięknych i doskonale zagospodarowanych trasach rowerowych, których na Sądecczyźnie jest ponad 1200 kilometrów.

Rowerowa podróż niejedno ma imię

W ramach szlaków VeloMałopolska przez teren powiatu nowosądeckiego przebiegają szlaki VeloDunajec, VeloNatura i VeloKrynica (z Krynicy-Zdroju do Muszyny). Trasa VeloDunajec biegnie m.in. przez Stary Sącz, Nowy Sącz i okolice Jeziora Rożnowskiego. Trasa VeloNatura (małopolski odcinek trasy EuroVelo 11) ma długość 271 km. Rozpoczyna się w Muszynie i przebiega przez najbardziej atrakcyjne tereny doliny Popradu i Dunajca w otoczeniu Beskidu Sądeckiego. AquaVelo to ścieżka rowerowa łącząca uzdrowiska obszarów przygranicznych, tereny cenne przyrodniczo, obfitujące w zabytki architektury drewnianej, źródła wód mineralnych oraz prezentujących wielokulturowe dziedzictwo i lokalne tradycje. Z kolei Karpacki Szlak Rowerowy to projekt zrealizowany przez Sądecką Organizację Turystyczną, w ramach którego wytyczono kilka tras tematycznych. Fani MTB odnajdą się na ośmiu oznakowanych trasach o łącznej długości 125 km w okolicach Krynicy-Zdroju.

Szlak karpacki

Powróćmy do samego Karpackiego Szlaku Rowerowego. Całość projektu składa się z kilku tras, z których każda ma swoją nazwę i stopień trudności. Są to: Szlak Główny (175 km), Sądecki Szlak Rowerowy (63 km), Wielokulturowy Szlak Rowerowy (120 km), Winny Rowerowy Szlak (85 km), Królewski Szlak Rowerowy (130 km),Transgraniczny Szlak Rowerowy (72 km), trasa Rożnowska (32 km) trasa Łososińska (33 km). Szlak Główny Karpackiego Szlaku Rowerowego prowadzi przez historyczny trakt handlowy od granicy polsko-słowackiej w miejscowości Leluchów, przez miejscowości takie jak: Muszyna, Piwniczna - Zdrój, Rytro, Stary i Nowy Sącz, Rożnów, Tropie, Iwkowa, Lipnica Murowana, aż do Krakowa. Sądecki Szlak Rowerowy przebiega przez Beskid Sądecki i jest zaliczany do łatwych. Szlak ten także zaczyna się na granicy kraju, w Muszynce i prowadzi przez Tylicz, Polany, Kamianną, Uhryń, Łabową, Maciejową, Nawojową, Kamionkę Wielką, a kończy się w Nowym Sączu, gdzie łączy się ze szlakiem głównym. Wielokulturowy Szlak Rowerowy w powiecie nowosądeckim przebiega przez Grybów i Stróże. Różnica wysokości na trasie wynosi 350 m. Rowerowy Szlak Historycznym Traktem Królewskim nawiązuje do historycznych miejsc pobytu i przejazdu królów, a z terenu Sadecczyzny położone są na nim m.in. Obidza, Łazy Brzyńskie, Gołkowice, Stary Sącz, Mystków, Ptaszkowa, Grybów i Stróże. Transgraniczny Szlak Rowerowy jest szlakiem o średniej trudności i prowadzi przez strefę przygraniczną, przez różne pasma górskie. Rozpoczyna się w Muszynie, potem prowadzi przez Powroźnik, Tylicz, Krynicę-Zdrój, aż po Bieszczady.

Sąsiad zza rzeki

Ku radości rowerzystów chcących odkrywać dalej i więcej, na rzece Poprad powstały 3 kładki rowerowe pogranicza polsko-słowackiego, które łączą #sądeckie ścieżki ze szlakami rowerowymi naszych południowych sąsiadów. Są to kładki na trasie EuroVelo11 w następujących miejscowościach: Żegiestów - Sulin, Milik - Legnava oraz Andrzejówka (Ługi) - Mały Lipnik. Łączą one nie tylko terytoria dwóch państw, ale przede wszystkim spełniają marzenia rowerzystów o zapierających dech w piersiach widokach na tej wyjątkowej, transeuropejskiej trasie rowerowej.

Ale dlaczego akurat na sześciu kółkach?

Ścieżki rowerowe powiatu nowosądeckiego są fantastycznym miejscem na podróżowanie całą rodziną. Oprócz wytrawnych rowerzystów przemierzających dziennie dziesiątki kilometrów, coraz częściej spotykamy całe rodziny w kolorowych kaskach, z uśmiechem na twarzy odkrywające #Sądeckie. Widok rodzin z jednym lub kilkorgiem dzieci bardzo cieszy i dowodzi tego, że lokalne ścieżki rowerowe są nie tylko interesujące ale i bezpieczne. No i w dodatku potrafią zainteresować, bo jakże nie ucieszyć młodego człowieka, kiedy malowniczą ścieżką rowerową może na własnym rowerku lub w siodełku dotrzeć do Bobrowiska czy parku linowego. Gęsta sieć ścieżek rowerowych w okolicy Krynicy i Piwnicznej oraz Muszyny sprzyja również rozwijaniu turystyki prozdrowotnej. Nierzadko widzi się wielopokoleniowe rodziny zatrzymujące się na łyk wody wprost ze zdroju, przy sądeckich pijalniach albo źródłach pośrodku lasu.

Przez ścieżki powiatu nowosądeckiego na sześciu kółkach

Coraz dalej, coraz lepiej

Wzdłuż sądeckich tras rowerowych można spotkać punkty MOR - Miejsca Obsługi Rowerzystów, czyli punkty postojowe, przy których można odpocząć lub schronić się przed deszczem. System Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom w województwie małopolskim wspiera obiekty noclegowe, gastronomiczne, atrakcje turystyczne, punkty informacji turystycznej i inne obiekty usługowe takie jak serwis rowerowy, wypożyczalnie rowerów czy sklepy, które mogą ubiegać się o certyfikat przychylności turystom rowerowym. Maj 2021 r. przyniósł kolejny nabór do Systemu Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom w województwie małopolskim, organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Dla prowadzących obiekty noclegowe, punkty gastronomiczne, sklepy czy serwisy rowerowe, przystąpienie do Systemu RMPR to doskonała forma promocji, wzbogacająca nasze fantastyczne ścieżki rowerowe o nowe atrakcyjne punkty. Dzięki temu turysta zwiedzający powiat nowosądecki z poziomu ścieżek rowerowych może czuć się bezpieczny i… „zaopiekowany”.

Do zobaczenia

Łącznie, na Sądecczyźnie przygotowano ponad 1200 km tras i szlaków rowerowych i ciągle powstają nowe. Mają zróżnicowaną skalę trudności oraz rodzaj nawierzchni (asfaltowe, szutrowe i bite). W związku z tym, że trasy są ciągle rozbudowywane i ulepszane, przed każdą wyprawą warto sprawdzić aktualne warunki. No i przede wszystkim nadal odkrywajmy. Wszystkim turystom życzymy zaskakujących wypraw, radości z pokonanych kilometrów i satysfakcji z poszerzania wiedzy o regionie z perspektywy dwóch, czterech, sześciu lub nieskończenie wielu kółek. Piękne widoki gwarantowane tak więc… szerokiej drogi!

Tekst: Edyta Wyszomirska-Duda, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Materiał informacyjny Powiat Nowosądecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.