Przestępca z Ameryki schwytany w Ustce (szczegóły)

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Bogumiła Rzeczkowska

Przestępca z Ameryki schwytany w Ustce (szczegóły)

Bogumiła Rzeczkowska

W poniedziałek 39-letni Amerykanin został zatrzymany przez policję. Policjanci ze Słupska i Ustki działali w porozumieniu z Interpolem.

Zatrzymany to biały, 39-letni obywatel USA, który uciekł z tego kraju, gdyż groziła mu odpowiedzialność karna za przestępstwa na tle seksualnym. Policja na razie nie informuje o tym, za co konkretnie jest ścigany zatrzymany Amerykanin. Prawdopodobnie dlatego, że słupska prokuratura dopiero zapoznaje się z dokumentacją dotyczącą zarzutów wobec mężczyzny.

Jak się dowiedzieliśmy, Amerykanin obecnie przebywa w areszcie policyjnym w Słupsku. Dzisiaj ma zostać przesłuchany przez naszą prokuraturę. W przesłuchaniu będzie uczestniczył tłumacz, bo zatrzymany ma kłopoty z kontaktem w języku polskim. Amerykanin został zatrzymany w poniedziałek na terenie Ustki.

Jak poinformował nas Sebastian Cistowski z KMP w Słupsku, akcja, w której uczestniczyli policjanci z Ustki i Słupska, przebiegła szybko i sprawnie. W praktyce – jego zdaniem – niewiele osób zauważyło, jak zatrzymany został wyprowadzony z jednego z mieszkań. Wyraźnie był zaskoczony, że wpadł w policyjne sidła. Zatrzymany Amerykanin był poszukiwany przez Interpol.

Do jego zatrzymania doprowadziła współpraca słupskich i usteckich policjantów kryminalnych z Biurem Międzynarodowej Współpracy Policji. Po przesłuchaniu przez prokuratorów z Prokuratury Okręgowej w Słupsku zatrzymany trafi do sądu, który zdecyduje, czy zostanie uruchomiona procedura ekstradycyjna.

Interpol to Międzynarodowa Organizacja Policji Kryminalnej. To najstarsza i największa organizacja współ- pracy policyjnej. Dzięki unikalnej strukturze zasięg geograficzny jej dzia- łania od 2016 r. obejmuje obszar 190 państw członkowskich i terytoria zależne. W konsekwencji ma ona bezprecedensowe możliwości udzielania wsparcia operacyjnego państwom członkowskim w zwalczaniu zagrożeń transgranicznych.

Z kryminalistycznego punktu widzenia przez wsparcie Interpolu należy rozumieć system metod i form współpracy policyjnej stosowanych przez upoważnionych urzędników Sekretariatu Generalnego tej organizacji oraz funkcjonariuszy właściwych krajowych służb policyjnych, które służą identyfikowaniu i lokalizowaniu zagrożeń transgranicznych uzgodnionych przez państwa członkowskie. Polska uczestniczy w wielostronnej współpracy policyjnej od 1923 r. Krajowe Biura Interpolu są organami do kontaktu z centralą tej organizacji.

Bogumiła Rzeczkowska

Dziennikarstwo jest moją pasją i sposobem na życie. Od wielu lat relacjonuję procesy sądowe i piszę o sprawach kryminalnych. Zaglądam też do usteckiego ratusza, by sprawdzić, co ważnego dzieje się w moim mieście. Jednak najbardziej lubię podróże w czasie, a moją ulubioną stacyjką jest Powojenna Ustka. Piszę o pierwszych ustczanach, o radosnych wydarzeniach, które tu się rozegrały, ale i o zapomnianych dramatach. Jestem wielbicielką starych fotografii, archiwaliów i oczywiście bibliotek cyfrowych, które przywracają pamięć i pozwalają, by przetrwała w następnych pokoleniach.          

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.