Przedszkola w Poznaniu: Jak będą czynne w wakacje? Rodzice pytają, czy limity dzieci będą obowiązywać także latem

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Justyna Dopierała

Przedszkola w Poznaniu: Jak będą czynne w wakacje? Rodzice pytają, czy limity dzieci będą obowiązywać także latem

Justyna Dopierała

Jak przedszkola w Poznaniu będą funkcjonowały w wakacje? Zasady letnich dyżurów w placówkach uległy w tym roku zmianie. W czasie wakacji nie będzie możliwości przemieszczania się dzieci między przedszkolami, a więc opiekę zapewnione będą miały maluchy zapisane do danego przedszkola. A czy w czasie wakacji będą obowiązywały wyznaczone przez sanepid limity w grupach przedszkolnych i czy spowoduje to kłopot z liczbą miejsc dla przedszkolaków?

W żłobkach i przedszkolach zwiększono limit dzieci, które mogą jednocześnie przybywać w placówkach. Do tej pory - ze względu na bezpieczeństwo - w żłobkach i przedszkolach grupy dzieci mogły liczyć maksymalnie 12 maluchów. Główny Inspektorat Sanitarny opublikował nowe zasady wydane dla przedszkoli, żłobków oraz oddziałów przedszkolnych. Zgodnie z nimi w placówkach tych będzie mogło przebywać więcej dzieci niż dotychczas. Zmieniła się także kwestia minimalnej przestrzeni do wypoczynku, zabawy i zajęć dla maluchów.

Czytaj tutaj: Żłobki i przedszkola mogą przyjmować więcej dzieci. Główny Inspektorat Sanitarny podał nowe wytyczne. Ilu maluchów może liczyć grupa?

Rodzice mogą korzystać z opieki nad dziećmi w placówkach również w wakacje podczas letnich dyżurów w przedszkolach. Jak dotąd nie podano jednak informacji, czy limity dzieci w grupach zostaną utrzymane w wakacje.

- Nadal nie wiemy, czy limity będą obowiązywały również w czasie letnich dyżurów w przedszkolach

- przyznaje Hanna Janowicz, kierownik oddziału przedszkoli i szkół podstawowych Wydziału Oświaty.

Zobacz też: Żłobki i przedszkola w Poznaniu nie pomieszczą wszystkich dzieci, jeśli nie zmienią się limity wprowadzone przez sanepid

Niektórzy dyrektorzy przedszkoli w Poznaniu przyznają, że rodzice zapisują już swoje maluchy na letnie dyżury. Przedszkola prowadzą zapisy zgodnie z obowiązującymi limitami.

- Uruchomiliśmy zapisy od piątku i potrwają do 17 czerwce. Limit dzieci jest zwiększony i zgodnie z tym limitem będę mogła przyjąć około 130-140 dzieci

- podkreśla Elżbieta Przybylak, dyrektor Przedszkola nr 77 w Poznaniu. - Zobaczymy, ilu rodziców się zgłosi na letni dyżur. Na razie jest ich niewielu, bo około dziesięciu, ale czasu jest jeszcze sporo. W latach ubiegłych przyjmowałam w granicach 150-170 dzieci. Mam nadzieję, że obowiązujący limit nie sprawi problemu i będę mogła przyjąć wszystkich zgłoszonych maluchów - dodaje.

Czytaj także: Zajęcia opiekuńcze dla uczniów klas 1-3. Ile dzieci wróciło do szkół podstawowych w Poznaniu?

Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Poznaniu wyjaśnia, że nawet jeżeli limity będą utrzymane, to latem nie powinny sprawić one kłopotu.

- Nie prowadzę jeszcze zapisów. Jeżeli limity się utrzymają to będziemy mogli przyjąć około 60 dzieci. Myślę, że nie powinno być kłopotu, ponieważ w latach ubiegłych była podobna liczba zgłoszeń, a w tę liczbę wchodziły również przedszkolaki z innych placówek. W tym roku będziemy mogli przyjmować tylko dzieci zapisane w naszym przedszkolu - tłumaczy Beata Korbanek.

Jak przedszkola będą funkcjonowały w wakacje?

W tym roku rodzice będą mogli skorzystać z letniego dyżuru w przedszkolu aż przez sześć tygodni.

- Aby w sposób maksymalny zabezpieczyć zdrowie dzieci, rodziców i pracowników, a z drugiej strony umożliwić powrót do pracy, proponujemy by w lipcu i sierpniu wszystkie przedszkola otwarte były przez 6 tygodni, a przez 2,5 tygodnia były zamknięte

- mówi Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty w Poznaniu.

Zobacz również: Otwarcie żłobków i przedszkoli: Zobacz, jakie zasady bezpieczeństwa powinny spełniać placówki

Z informacji Wydziału Oświaty wynika również, że w czasie wakacji nie będzie możliwości przemieszczania się dzieci między przedszkolami, a więc opiekę zapewnione będą miały maluchy zapisane do danego przedszkola. Oznacza to, że nie będzie elektronicznego zapisywania dzieci na dyżury wakacyjne. Chęć uzyskania opieki nad dzieckiem będzie można zgłosić bezpośrednio w swoim przedszkolu.

Do tej pory w czasie wakacji przedszkola miejskie pracowały wymiennie. Część z nich funkcjonowała w lipcu, natomiast pozostałe w sierpniu. W takim układzie rodzice mieli możliwość zgłaszania chęci opieki nad dzieckiem w wakacje do innej placówki niż do tej, w której jest zapisane. Było to rozwiązanie umożliwiające zapewnienie dzieciom opieki w czasie, gdy przedszkole, do którego maluch uczęszcza, było zamknięte.

- Mogliśmy przyjmować dzieci z innych przedszkoli, podczas gdy miały one wakacyjną przerwę. Oczywiście zawsze pierwszeństwo miały dzieci, które uczęszczają do przedszkola na co dzień - tłumaczy Elżbieta Przybylak.

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Dopierała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.