Przedszkola i żłobki powinny być czynne w wakacje - uważają rodzice

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Sławomir Bobbe

Przedszkola i żłobki powinny być czynne w wakacje - uważają rodzice

Sławomir Bobbe

Decyzja o zamknięciu szkół, przedszkoli i żłobków do 24 maja w trudnej sytuacji postawiła rodziców. Część z nich wykorzystała już dni opieki, część wybrała urlop wypoczynkowy, by opiekować się dziećmi.

Rodzice z niepokojem czekają na wakacje – część przedszkoli i żłobków robi sobie wtedy miesiąc wolnego. O ile prywatne przedszkola działają w wakacje normalnie – wszak dla nich to biznes - miejskie placówki ograniczają działalność. Nauczyciele wychowania przedszkolnego też chcą spędzić część wakacji ze swoimi pociechami.

Przedszkola czynne przez całe wakacje?

Tyle, że teraz sytuacja jest inna. Wielu rodziców nie ma już jak wziąć urlopu w wakacje, niektórzy będą musieli pracować cały czas, bo czas na rynku pracy jest niezwykle trudny. - Miejskie placówki – zarówno żłobki i przedszkola – powinny być czynne jak zwykle, by pomóc rodzicom - uważa część z nich. Czy tak się stanie?

- Przedszkola miejskie będą pracowały w lipcu i sierpniu zgodnie ze zgłoszonymi potrzebami rodziców – zapewnia Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Oznacza to tyle, że gdy większośc rodziców będzie chciała posyłać dzieci do placówki, ta będzie czynna. Jeśli będzie ich mało, prawdopodobne jest, że przedszkola w sąsiedztwie podzielą się "dyżurami". Jedno przyjmie dzieci z dwóch przedszkoli na przykład w lipcu, drugie otworzy się w sierpniu.

Większość basenów czynna

W wakacje, o ile w ogóle będzie można z nich korzystać, czynnych będzie większość basenów, które na tradycyjną przerwę technologiczną wykorzystały czas przymusowego zamknięcia.

- Możliwe jest przełożenie przerw technicznych w niektórych basenach i to się już dzieje – na przykład w SP 65, w ZS nr 19, ZS nr 5 Mistrzostwa Sportowego. Ponadto po ogłoszeniu ewentualnego przedłużenia zdalnego nauczania inne szkoły planują również przesunięcie przerwy technicznej na maj. Tak będzie w SP nr 63, SP nr 64, VIII LO i IV LO – wyjaśnia Marta Stachowiak.

W niektórych wypadkach zaplanowanie wcześniejszej przerwy technicznej było jednak niemożliwe. - W przypadku basenów w Pałacu Młodzieży i V LO przerwy technologiczne odbędą się zgodnie z zaplanowanym terminie - te obiekty są na gwarancji – informuje rzecznik.

Sławomir Bobbe

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.