Wojciech Tatara

Prywatny przewoźnik likwiduje kursy w gminie Iwierzyce. Zastąpi go PKS Rzeszów

Autobusy firmy Cossma pod 12 latach, od sierpnia tego roku nie będą już kursować na teren czterech podrzeszowskich gmin. Przewoźnik nie porozumiał się Fot. Archiwum firmy Cossma Autobusy firmy Cossma pod 12 latach, od sierpnia tego roku nie będą już kursować na teren czterech podrzeszowskich gmin. Przewoźnik nie porozumiał się z nimi co do kwestii finansowych.
Wojciech Tatara

Od sierpnia autobusy prywatnego przewoźnika Cossma nie będą już kursować na teren gminy Iwierzyce (powiat ropczycko-sędziszowski). Lukę w rozkładzie jazdy wypełni po nim PKS Rzeszów.

Właścicielka Cossmy wysłała do urzędu marszałkowskiego pismo, w którym zrzekła się zezwoleń na kursy autobusów na trasie Rzeszów - Bystrzyca przez Iwierzyce, Rzeszów - Bystrzyca przez Racławówkę i Rzeszów - Sędziszów Młp. przez Olchową.

- Od 2014 roku na skutek zaniżania cen przez PKS i MKS Rzeszów dokładamy do przejazdów. Bez wsparcia gmin tak dłużej funkcjonować się nie da, więc rezygnujemy z działalności

- tłumaczy Bożena Paluch, właścicielka firmy.

Z usług tego przewoźnika korzystali mieszkańcy gmin Iwierzyce, Sedziszów Młp, Świlczy i Boguchwały. Zapowiadał on likwidację kursów już na początku maja. Wycofał się z planów uzależniając dalszą działalność od wsparcia finansowego gmin. Według wyliczeń Cossmy gmina Boguchwała miała dopłacać co miesiąc 11835 zł, Świlcza 10 608 zł, Iwierzyce 9945 zł, i Sędziszów Młp. 5,3 tys. zł. Ostatecznie żadna gmina nie zdecydowała się na proponowane dopłaty.

Z wyjątkiem Iwierzyc pozostałe gminy są dobrze skomunikowane z Rzeszowem. Przez Sędziszów Młp jeździ duża liczba autobusów. Do Boguchwały dojeżdża MPK oraz MKS, podobnie jak do Świlczy.

- Do naszej gminy jeździ MPK, PKS i teraz rozmawia o utworzeniu kursów MKS-u. Rezygnacja jednego przewoźnika nie będzie miała wpływu na komunikację publiczną na naszym terenie - mówi Jacek Lis, kierownik rozwoju gospodarczego i inwestycji w gminie Świlcza.

Zaniepokojeni są mieszkańcy gminy Iwierzyce.

- Dojazd z Wiercan do Rzeszowa będzie utrudniony. Jeśli ktoś nie ma samochodu, będzie miał kłopot - twierdzi jeden z mieszkańców.

Powodów do paniki nie widzi wójt Iwerzyc, Bogusław Mucha.

- Mogę zapewnić, że mieszkańcy naszej gminy będą mieli zapewniony transport publiczny. Kursy, które świadczył Cossma w podobnych godzinach przejmie PKS Rzeszów.

Jego słowa potwierdza Piotr Klimczak, wiceprezes PKS Rzeszów.

- Bez problemu obsłużymy pasażerów z gminy Iwierzyce, mamy już wstępnie opracowane rozkłady jazd. Co do zarzutu o niskie ceny biletów prezes tłumaczy, że działalność Związku Gmin PKS nie jest nastawiona tylko i wyłącznie na zyski ale na rozwój samorządów poprzez komunikację publiczną.

Wojciech Tatara

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.