Oskar Masternak

Protesty, działki i okrągły stół. Ulica Stołczyńska spędza sen z powiek mieszkańcom Skolwina

Ulica prowadząca do dawnej papierni od lat czeka na przebudowę. Teraz pojawiła się nadzieja, że wkrótce zostanie rozpisany przetarg i po latach wyczekiwania Fot. Archiwum prywatne Ulica prowadząca do dawnej papierni od lat czeka na przebudowę. Teraz pojawiła się nadzieja, że wkrótce zostanie rozpisany przetarg i po latach wyczekiwania TIR-y znikną z ul. Stołczyńskiej
Oskar Masternak

Plany przebudowy ulicy Stołczyńskiej w Szczecinie ciągną się od wielu lat. Gdy w końcu pojawił się projekt, na przeszkodzie stanęły prawa własnościowe prywatnych działek.

Wjeżdżając na tereny po byłej papierni Skolwin można odnieść wrażenie, że czas się tu zatrzymał, a atrakcyjnie położony teren nad Odrą został całkowicie przez wszystkich zapomniany.

Droga dojazdowa do mariny i rozlokowanych na poprzemysłowych terenach firm, przypomina bardziej krajobraz księżycowy niż ulicę w ponad 400-tysięcznej aglomeracji.

To właśnie stan tej drogi stał się impulsem do stworzenia planu budowy nowej jezdni, po której bez problemów dostarczane byłyby materiały do przedsiębiorstw, a i lokalna społeczność skorzystałaby na dogodnym dojeździe do przystani.

- Od 2011 roku uczestniczyłam w bardzo wielu spotkaniach, w których poruszano kwestię tej drogi. Dla wszystkich mieszkańców północnych dzielnic Szczecina jest to potrzebna inwestycja. Począwszy od Gocławia samochody ciężarowe utrudniają nam życie i ta droga jest nam wszystkim potrzebna - podkreśla Renata Łażewska, przewodnicząca rady miasta.

Projekt przebudowy tego odcinka drogi zamówiło Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Gospodarcza „Odroujście”, które zrzesza przedsiębiorców ze Skolwina. Niestety, na poziomie planowania ktoś zapomniał uwzględnić w planie prawa własności do działek. W ten sposób właściciel Sternal International ma oddać blisko 700 metrów kwadratowych swojego terenu.

- Działka, na której znajduje się nasza siedziba nie ma bezpośredniego dojścia do drogi publicznej. Jedynie przynależna do budynku ziemia graniczy z tą ulicą. Projektując tę drogę, ktoś zaprojektował to w ten sposób, że przechodzi ona przez naszą własność - tłumaczy Arkadiusz Boniewski, dyrektor zarządzający w firmie Sternal International Sp. z o. o.

Takie przeprowadzenie inwestycji spowodowałoby, że firma straciłaby teren, na którym obecnie znajduje się parking, a w przyszłości planowana była tam budowa magazynu.

- Wszyscy chcemy, aby ta droga powstała. Nam zależy jednak na tym, by mieć możliwość dalszego rozwoju. Bez tej ziemi będziemy musieli pomyśleć o przeprowadzce, a nie po to zainwestowałem w to miejsce swoje pieniądze, czas i zdrowie - tłumaczy Adam Sternal, prezes spółki.

Zdezorientowani wędkarze i żeglarze, którzy korzystają ze skolwińskiej mariny zorganizowali protest, który miał na celu przekonanie właściciela działki do zmiany zdania. Efektem tego były natomiast obrady okrągłego stołu, przy którym zasiedli protestujący, przedsiębiorcy i rada osiedla.

- Gdy spotkaliśmy się z wędkarzami i żeglarzami widać było, że zostali wprowadzeni w błąd. Uważali, że bezpodstawnie blokujemy tę inwestycję, na którą czekają od lat. Gdy w spokoju wyjaśniliśmy naszą podstawę zaproponowali zorganizowanie „okrągłego stołu”. Wzięliśmy w nim udział i kolejny raz wytłumaczyliśmy nasze stanowisko - informuje Arkadiusz Boniewski. - Nie chcemy niczego zyskać na tej drodze, a tym bardziej na jej „blokowaniu”. Chcemy jedynie dalej się rozwijać i nie stracić tego, co udało nam się przez lata osiągnąć.

Efektem obrad jest wypracowany kompromis, w którym właściciel firmy Sternal ma otrzymać inną działkę, na której będzie mógł rozwijać swoją działalność.

Jeśli uda się osiągnąć porozumienie, to wkrótce powinien zostać rozpisany przetarg na przebudowę ulicy Stołczyńskiej.

Oskar Masternak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.