Anna Folkman

„Prosiłam, ale poród był bez znieczulenia”

W szpitalach w Szczecinie oferowane są także różne sposoby łagodzenia bólu, np. gaz rozweselający. Mieszanka podtlenku azotu i tlenu uspokaja i sprawia, W szpitalach w Szczecinie oferowane są także różne sposoby łagodzenia bólu, np. gaz rozweselający. Mieszanka podtlenku azotu i tlenu uspokaja i sprawia, że poród staje się łatwiejszy do zniesienia.
Anna Folkman

Pani Dorota twierdzi, że znieczulenie na życzenie to fikcja. Nie otrzymała go. Szpital tłumaczy, dlaczego czasem odmawia.

- Niedawno urodziłam w szpitalu na Pomorzanach córeczkę - opowiada pani Dorota. - Byłam przekonana, że zgodnie z przepisami każdej rodzącej przysługuje znieczulenie na życzenie. Ja go nie otrzymałam, choć prosiłam. Czy te znieczulenia jeszcze w ogóle są?

Od lat w Klinice Położnictwa i Ginekologii szpitala na Pomorzanach rodzące mają możliwość korzystania ze znieczulenia podczas porodu.

- Podawane jest ono pacjentce na życzenie, o ile nie ma do tego przeciwskazań i nie występują okoliczności, które uniemożliwiają kontrolowane podane leku, np. kiedy równocześnie odbywa się kilka porodów lub prowadzone są operacje ginekologiczne, przy których konieczna jest obecność anestezjologa - wyjaśniaBogna Bartkiewicz z SPSK nr 2 PUM w Szczecinie.

- Każdy przypadek jest traktowany indywidualnie, a o możliwości podania znieczulenia zewnątrzoponowego decyduje lekarz położnik wraz z anestezjologiem. Pacjentka musi podjąć decyzję o skorzystaniu ze znieczulenia odpowiednio wcześnie, kiedy poród nie jest jeszcze zaawansowany. Jeśli rozwarcie jest zbyt duże, trzeba z niego zrezygnować. Nie ma możliwości, by rodząca poinformowała o tym lekarza w ostatniej chwili. By otrzymać znieczulenie zewnątrzoponowe, które nie jest konieczne do naturalnego porodu, decyzja musi być podjęta świadomie, a kobieta podpisuje zgodę. Poza tym, co istotne, by znieczulenie zaczęło dobrze działać, musi minąć przynajmniej około 45 minut od jego podania. Jeśli poród jest zaawansowany i zakończy się w ciągu np. godziny, podawanie znieczulenia jest bezzasadne.

Na znieczulenie całą dobę można liczyć w klinice w Policach. Od listopada można wykonywać je tam 24 godz. na dobę dzięki powołanemu specjalnemu zespołowi anestezjologicznemu. To nie tylko możliwość znieczulenia, ale także bezpieczeństwo tego zabiegu.

Anna Folkman

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.