Mariusz Parkitny

Prokuratura zaczęła przesłuchiwać świadków w sprawie przetargu na helikoptery

Prokuratura zaczęła przesłuchiwać świadków w sprawie przetargu na helikoptery
Mariusz Parkitny

Lista świadków nie została upubliczniona, ale nietrudno zgadnąć, kto dostanie wezwanie. M.in. były i obecny minister obrony i urzędnicy

I oczywiście Wacław Berczyński, były już szef podkomisji smoleńskiej, który powiedział, że to dzięki niemu zerwano przetarg na caracale, potem wyjechał do USA i tyle go widziano.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Szczecinie. Wczoraj prok. Bogdan Święczkowski, prokurator krajowy ujawnił, że prokuratura zaczęła już przesłuchiwać świadków.

- Specjalny zespół prokuratorów z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie zakończył właśnie kompletowanie dokumentacji przetargowej i rozpoczął przesłuchiwanie świadków w tej sprawie - powiedział w Polskim Radiu 24.

Słowa z wywiadu prok. Święczkowskiego zamieszczono nawet na oficjalnej stronie internetowej Prokuratury Krajowej.

Próbowaliśmy informację o rozpoczęciu przesłuchań potwierdzić w prokuraturze regionalnej. Ale w prokuraturze na ten temat milczą.

- Nie udzielamy żadnych informacji - powiedziała Iwona Chrobak-Farquharson z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

W maju 2015 r. Polska wybrała do testów francuski śmigłowiec H225M Caracal produkowany przez Airbusa. Za 13,3 mld zł Francuzi mieli dostarczyć 50 maszyn. Oferty polskich firm zbrojeniowych odrzucono z przyczyn formalnych. Airbus Helicopters zapowiadał montaż helikopterów w Polsce i uruchomienie linii produkcyjnej w Wojskowych Zakładach Lotniczych w Łodzi.

Francuzi deklarowali, że zamówienia będą związane nie tylko z kontraktem na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii. Po dojściu do władzy PiS, MON zerwał negocjacje z Francuzami. Zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przy przetargu, argumentując, że wymagania mogły preferować maszynę europejskiego koncernu.

Mariusz Parkitny

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.