Prezydent stanie przed „Solidarnością”

Czytaj dalej
Fot. Sebastian Wołosz
Celina Wojda

Prezydent stanie przed „Solidarnością”

Celina Wojda

Sprawa budowy pomnika prezydenta Kaczyńskiego rozwiązana

Przed budynkiem „Solidarności” przy alei Wojska Polskiego 113 może stanąć pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Taka jest decyzja Prezydium Zarządu Regionu.

- W Szczecinie od dwóch lat nie można znaleźć miejsca, w którym moglibyśmy upamiętnić tak wybitną postać, jaką był zmarły prezydent Lech Kaczyński. Sprawa się przedłuża, dlatego też zaproponowaliśmy, żeby pomnik powstał przed siedzibą Zarządu Regiony NSZZ „Solidarność” - mówi Mieczysław Jurek, przewodniczący NSZZ „Solidarność” na Pomorzu Zachodnim. - Decyzja ta została podjęta jednogłośnie.

Lokalizacji pomnika nieżyjącego prezydenta było już kilka. Pierwotna wersja zakładała, że pomnik powstanie na skwerze jego imienia przy Bramie Królewskiej. Miał być wzniesiony ze składek społecznych, a nie z budżetu gminy. Monument miał mieć formę postaci prezydenta Kaczyńskiego, stojącego na postumencie z inskrypcją. Lokalizacja jednak została odrzucona. Wśród propozycji znalazły się także: Aleja Kwiatowa, Plac Żołnierza czy okolice kościoła garnizonowego przy pl. Zwycięstwa. Budowa pomnika śp. Lecha Kaczyńskiego budziła sporo kontrowersji wśród mieszkańców i radnych. W dyskusję o tym, gdzie miałby stanąć monument zaangażował się nawet ówczesny wojewoda Marek Tałasiewicz.

Po prawie dwóch latach od inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie wydaje się, że pomnik znalazł swoje miejsce.

- Podkreślam, że decyzja ta została podjęta jednogłośnie przez Zarząd Regionu - podkreśla Mieczysław Jurek.

- Jestem przekonany, że to dobra i godna lokalizacja, ponieważ pan prezydent był i pozostał do końca życia człowiekiem Solidarności - mówił podczas spotkania z Zarządem Regionu Marszałek Joachim Brudziński. - Prezydent Lech Kaczyński uważał i głośno mówił o tym, że silne Pomorze Zachodnie to polska racja stanu - dodał.

Teraz czas na ogłoszenie konkursu na projekt pomnika i jego realizację. Zgodnie z ustaleniami do konkursu będzie można zgłaszać różne wersje pomnika. Po ogłoszenie wyników tego Społeczny Komitet Budowy Pomnika Prezydenta Lecha Kaczyńskiego zaprezentuje wybraną wersje i wówczas ruszą prace.

- W pierwszej kolejności będą to prace związane z uzyskaniem wymaganych zgód i pozwoleń, żeby w efekcie zrealizować ten pomysł - dodaje Mieczysław Jurek.

Zgodnie z ustaleniami, koszty związane z budową monumentu ponosi Społeczny Komitet Budowy Pomnika. Pieniądze na całą procedurę zostaną uzyskane w ramach zbiórki publicznej.

Celina Wojda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.