Tomasz Trepka

Prawdziwy fenomen Polskiego Państwa Podziemnego

Prawdziwy fenomen Polskiego Państwa Podziemnego
Tomasz Trepka

27 września 1939 roku w Warszawie powstała Służba Zwycięstwu Polski – tajna organizacja niepodległościowa. Data ta jest uznawana za początek istnienia Polskiego Państwa Podziemnego. Dziś możemy mówić o jego prawdziwym fenomenie w skali światowej. Polakom udało się stworzyć sprawnie działające, rozbudowane i zakonspirowane struktury państwowe.

Powstaniu Służby Zwycięstwu Polski towarzyszyło wiele inicjatyw oddolnych. Tak było między innymi na Kielecczyźnie. Historycy szacują dziś, że w regionie świętokrzyskim działało od 1939 roku około 30-40 różnych organizacji konspiracyjnych. Dzięki prężnej działalności udało się je połączyć w jedną, scentralizowaną strukturę.


Fenomen Polskiego Państwa Podziemnego polegał nie tylko na prowadzeniu bieżącej walki z okupantami, ale również na przygotowaniu planów wybuchu powstania powszechnego, a nawet stworzeniu wizji powojennej Polski. Niestety pomimo wielu sukcesów w okresie II wojny światowej, przesłanie przywódców polskiego rządu emigracyjnego oraz zakonspirowanych struktur w kraju nie mogło zostać w pełni zrealizowane. - dowiedz się więcej

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Trepka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.