Prawa i Obowiązki Studenta

Czytaj dalej
Fot. Fot. Archiwum prywatne
Materiał informacyjny

Prawa i Obowiązki Studenta

Materiał informacyjny

Wraz z nową ustawą zwaną Konstytucja dla nauki przeprowadzenie szkolenia z praw i obowiązków studenta powinno być jednym z priorytetów dla Samorządu Studenckiego, które są zobligowane do przeprowadzenia takowego szkolenia wśród swoich rówieśników na Uczelni. Nasza Uczelnia podeszła do tematu bardzo poważnie, ponieważ w szkoleniu brali udział niemal wszyscy nowi studenci. Chociaż nie mieliśmy w tym żadnego większego celu to jak się później okazało zostaliśmy liderem wśród Uczelni Niepublicznych pod względem przeszkolenia studentów z tego zakresu, dlatego też postanowiliśmy porozmawiać z Przewodniczącym Samorządu Studenckiego odpowiedzialnym za przeprowadzenie szkolenia- Kamil Rębosz.

Jak długo zajmujesz funkcje w Samorządzie Studenckim?

Moja przygoda z Samorządem Studenckim zaczęła się właściwie już w kilku pierwszych tygodniach mojej obecności na Uczelni. Najpierw zostałem wybrany starostą swojej grupy na bezpieczeństwie wewnętrznym i postanowiłem podejść do tego w dosyć profesjonalny sposób. Zacząłem dużo udzielać się wśród Samorządu Studenckiego oraz chętnie uczestniczyłem w wyjściach na, które był zapraszany Samorząd Studencki. Przez pierwszy rok swojej działalności miałem tytuł honorowego członka Samorządu Studenckiego, później objąłem funkcje Sekretarza z której następnie awansowałem na Wiceprzewodniczącego. Funkcje Przewodniczącego Samorządu piastuje już około półtorej roku.

Czy uważasz, że Samorząd Studencki na Twojej Uczelni ma wpływ na jej kierunek i rozwój?

Oczywiście, osobiście pełnie dużo funkcji na Uczelni w kluczowych dla jej rozwoju komisjach i zebraniach. Mamy swoich przedstawicieli również w Senacie Uczelni, gdzie na zebraniach podejmowane są rzeczy najwyższej wagi. Ponadto oczywiście jesteśmy cały czas otwarci dla studentów i staramy się zapewnić im jak najlepsze warunki studiowania i rozrywkę. Ze swojego przykładu wiem, że studenci darzą nas pewnym zaufaniem, ponieważ często zwracają się do nas o pomoc w nie zrozumiałych dla nich kwestiach. Nasi przedstawiciele uczestniczą również w różnego rodzaju zjazdach i konferencjach podnoszących kompetencje i wiedze samorządu, chociażby takich jak Konferencja Ekspertów Praw Studentów.

Jak oceniasz tegoroczną VI Konferencję Ekspertów Praw Studenta?

Uważam, że wszystkie zorganizowane Konferencje Ekspertów Praw Studenta są przeprowadzone bardzo rzetelnie i z dużą dokładnością dbając o najmniejszy szczegół. Prelegenci biorący udział we wspomnianym wydarzeniu mają bardzo dużą wiedze, a co ważniejsze doskonale potrafią ją przekazać innym co jeszcze bardziej podnosi range Konferencji. Osobiście uczestniczę we wszystkich możliwych panelach i staram się z nich wyciągnąć jak największą ilość informacji, które następnie mogę wykorzystać w swoich prezentacjach przedstawianych studentom mojej Uczelni. Myślę, że organizacja tej konferencji jest świetnym pomysłem, aby każdy z uczestników mógł podzielić się między sobą swoimi spostrzeżeniami i zasugerować ewentualne poprawki w prowadzonych przez inne osoby szkoleniach z praw i obowiązków.

Jak podsumujesz organizację oraz realizację szkoleń z praw i obowiązków studenta w swojej Uczelni?

Organizacja i przebieg szkolenia w mojej Uczelni przebiegł naprawdę bardzo pomyślnie, a wszyscy studenci biorący w tym udział byli bardzo zadowoleni. Pamiętam kiedy sam kilka lat temu zacząłem studiować, kiedy takie szkolenia jak te nie miały miejsca, a przynajmniej nie były tak bardzo praktykowane jak teraz. Będąc przysłowiowym pierwszaczkiem tak naprawdę nie wiedziałem jak wyglądają studia i co mnie na nich czeka, nie mogłem liczyć na tak dużą pomoc jaką oferujemy teraz nowym studentom poprzez organizacje takich szkoleń z praw i obowiązków studenta. Jest to świetna okazja, aby zaprezentować nowo przybyłym żakom Samorząd Studencki, struktury Uczelni, Regulamin studiowania i inne dokumenty obowiązujące na Uczelni oraz przedstawić im właśnie ich prawa i obowiązki, aby wiedzieli gdzie i do kogo mogą się zwrócić z daną sprawą, aby wiedzieli czego muszą pilnować i przestrzegać na Uczelni. Chociaż dla nas może się to wydawać oczywiste, to dla nich nie jest i z własnego doświadczenia wiem, że nawet głupie złożenie podania do dziekanatu może przysporzyć dużo nie wiadomych i pytań. Po przeprowadzeniu szkolenia zaobserwowałem też większą samodzielność studentów na Uczelni niż było to w latach ubiegłych, wiedzą co,gdzie, kiedy i jak muszą załatwić oraz gdzie się z tym udać. Nawet pracownicy Uczelni dostrzegają różnice, ponieważ nowi studenci przychodzą do nich z konkretną sprawą do załatwienia zamiast najpierw z tysiącem pytań jak to zrobić.

Co okazało się największym wyzwaniem dla Was jako samorządu studenckiego?

Myślę, że największym wyzwaniem w przeprowadzeniu tych szkoleń była niewiedza jak ich organizacja spotka się z aprobatą studentów i czy w ogóle na nie przyjdą. Jednak bardzo chciałem, aby to szkolenie dotarło do wszystkich nowych studentów, a przynajmniej zdecydowanej większości, ponieważ wiedziałem, że oni po prostu tego potrzebują, bo 90% z nich tak jak ja po przyjściu na studiach nie mają zielonego pojęcia jak wyglądają przeróżne aspekty działania na Uczelni. Wtedy udałem się do rektora, aby przedstawić co będziemy chcieli przekazać studentom. Rektor postanowił, że prawa i obowiązki studenta zostaną wprowadzone do programu studiów dla każdego pierwszego rocznika, jako przedmiot który najzwyczajniej w świecie każdy student ma obowiązek zaliczyć. Jako Przewodniczący Samorządu Studenckiego zostałem wyznaczony jako osoba odpowiedzialna za ten przedmiot i jednocześnie jako prowadzący. Uważam, że jest to świetnie rozwiązanie ze strony Uczelni, które daje w pewnym stopniu gwarant, że każdy nowy student przejdzie przez to szkolenie, które z pewnością mu się przyda.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.