Powrót uczniów do szkół: Jak będzie wyglądało rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021? Uczniowie 1 września przyjdą do szkół w maseczkach?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Galasiński
Justyna Dopierała

Powrót uczniów do szkół: Jak będzie wyglądało rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021? Uczniowie 1 września przyjdą do szkół w maseczkach?

Justyna Dopierała

We wtorek, 1 września uczniowie po raz pierwszy od kilku miesięcy pójdą do szkół. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej nauka w nowym roku szkolnym będzie odbywała się w formie tradycyjnej. Czy również w formie tradycyjnej uczniowie powitają rok szkolny 2020/2021? O to, jak będzie wyglądał 1 września w poznańskich szkołach zapytaliśmy dyrektorów.

Uczniowie i nauczyciele wrócą do szkół w reżimie sanitarnym. Dyrektorzy przeorganizowali również pracę stołówek, świetlic, czy godziny przerw tak, aby uczniowie jak najmniej się tłoczyli. Również rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 będzie inne niż zwykle.

Zawsze organizowaliśmy uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego na dziedzińcu ze sztandarem i wszystkimi uczniami. W tym roku ograniczymy się do spotkań z wychowawcami. Klasy będą podzielone na poszczególne godziny tak, by wszyscy uczniowie jednocześnie się nie tłoczyli. Planujemy rozpoczęcie roku od godzony 8 do godziny 12

- tłumaczy Kamila Pona, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Poznaniu.

Czytaj również: Powrót uczniów do szkół w reżimie sanitarnym i brak zgody na naukę hybrydową w Poznaniu - rok szkolny 2020/2021 w cieniu koronawirusa

Dyrektor SP 51 podkreśla, że 1 września do szkoły będą mogli wejść tylko uczniowie i pracownicy.

1 września uczniowie rozpoczną rok szkolny 2020/2021. Przez pandemię koronawirusa będzie się on znaczenie różnił od lat ubiegłych. Uczniowie i nauczyciele
Konrad Kozłowski 1 września uczniowie rozpoczną rok szkolny 2020/2021. Przez pandemię koronawirusa będzie się on znaczenie różnił od lat ubiegłych. Uczniowie i nauczyciele będą musieli stosować się do sanitarnego reżimu, a praca w wielu szkołach została przeorganizowana. Również rozpoczęcie roku szkolnego w wielu poznańskich szkołach będzie miało ograniczony wymiar.

- Rodzice nie będą wpuszczani do szkoły. Najmłodsze dzieci będą przyprowadzane i odbierane z dziedzińca. Natomiast starsze klasy samodzielnie przyjdą i będą kierowane prosto do sal - mówi Kamila Pona.

- Na przejściu przez korytarz będą obowiązywały maseczki. Spotkanie z wychowawcami będzie trwało około pół godziny. Zanim do szkoły wejdą kolejne klasy, sale będą wietrzone i dezynfekowane - dodaje.

Zobacz też: Uczniowie od 1 września wracają do klas. Główny Inspektorat Sanitarny opracował wytyczne dla szkół. Zobacz listę zasad

W Szkole Podstawowej nr 11 jedynie uczniowie klas I oraz IV spotkają się z dyrekcją i nauczycielami.

- 1 września spotkamy się w czterech grupach, tak aby maksymalnie rozrzedzić liczbę uczniów. Tylko klasy pierwsze, które rozpoczną naukę i klasy IV, które zmienią etap - zapoznają się z nowymi nauczycielami i spotkają z dyrekcją. Pozostałe klasy będą przychodziły prosto do sal, gdzie spotkają się z wychowawcami i otrzymają pakiety informacyjne dotyczące planu lekcji i organizacji nauki - tłumaczy Marek Kmieciak, dyrektor szkoły.

Czytaj także: Powrót uczniów do szkół: Od września maseczki na korytarzach i różne pory przerw. Dyrektorzy przygotowują się do rozpoczęcia roku szkolnego

Dodaje również, że w części wspólnej uczniowie i rodzice będą proszeni o zakrycie ust oraz nosa.

1 września uczniowie rozpoczną rok szkolny 2020/2021. Przez pandemię koronawirusa będzie się on znaczenie różnił od lat ubiegłych. Uczniowie i nauczyciele
Karolina Misztal 1 września uczniowie rozpoczną rok szkolny 2020/2021.

- Zapraszamy również rodziców uczniów klas pierwszych. Mamy dużą salę gimnastyczną, na której będzie zorganizowane rozpoczęcie roku. Będziemy mieli możliwość rozsadzenia osób w odpowiedniej odległości. Poprosiliśmy także, by z dzieckiem pojawił się jeden przedstawiciel rodziny oraz, by na korytarzach używać maseczek - podkreśla dyrektor Kmieciak.

Zobacz też: Czy maseczki w szkołach będą obowiązkowe od 1 września? Uczniowie będą musieli zakrywać usta i nos przez koronawirusa? Jest decyzja

W II Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu spotkanie w auli z dyrekcją i nauczycielami również odbędzie się tylko dla klas pierwszych.

- Mamy dużą aulę i tam spotkają się klasy pierwsze. Będą przychodziły po dwa oddziały. Uczniowie rozpoczynający naukę w naszej szkole poznają wychowawców, powitamy ich, a następnie przejdą do sal - mówi Małgorzata Dembska, dyrektor II LO.

Czytaj również: Bezpłatne studia dla białoruskich studentów na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. To pomoc dla tych, którzy protestowali

Przyznaje również, że rozpoczęcie roku szkolnego będzie zupełnie inne niż zwykle.

- Zawsze rozpoczynaliśmy rok uroczyście. Zapraszaliśmy profesorów poznańskich uczelni do wygłoszenia mowy inauguracyjnej. Natomiast w tym roku poza pierwszoklasistami, uczniowie spotkają się jedynie w salach z wychowawcami. To będzie też czas odbioru świadectw - wyjaśnia dyrektor Dembska.

- Już dawno wprowadziliśmy obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic w częściach wspólnych szkoły. W klasach natomiast nie narzucamy, ale zalecamy zakrywanie ust oraz nosa - dodaje.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Dopierała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.