Potrzeba 50 osób do wydziału rodzinnego. Zgłosiły się dwie. „Sytuacja bardzo poważna”

Czytaj dalej
Mariusz Parkitny

Potrzeba 50 osób do wydziału rodzinnego. Zgłosiły się dwie. „Sytuacja bardzo poważna”

Mariusz Parkitny

Poszukiwania w trybie pilnym ławników nie przynoszą efektu. Termin zgłaszania kandydatów mija za kilka dni. - Jeśli ich nie znajdziemy, to nie będziemy mogli wyznaczać terminów spraw - alarmują sędziowie.

Problem ma głównie okręgowy sąd rodzinny przy ulicy Małopolskiej w Szczecinie, zajmujący się rozwodami i separacjami małżeńskimi. Ławnicy rezygnują z pracy ze względu na nowe przepisy. Do tej pory nie musieli uczestniczyć w każdej rozprawie procesu. W razie np. choroby sąd mógł skorzystać z innego ławnika.

Ale Ministerstwo Sprawiedliwości, chcąc zwiększyć rolę tzw. czynnika społecznego w sądach, nakazało ławnikom obecność na każdej rozprawie. To spowodowało, że wielu z nich - najczęściej starszych osób - rezygnuje, bo nie dają rady, szczególnie gdy mają dziennie więcej niż jedną rozprawę. Był też przypadek, że zrezygnował młodszy ławnik, bo nie mógł pogodzić obowiązków w sądzie z pracą zawodową.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Mariusz Parkitny

Jestem dziennikarzem od ponad dwóch dekad. Piszę do Głosu Szczecińskiego, Naszego Miasta Szczecin, Trendy, portali www.gs24.pl, szczecin.naszemiasto.pl.


Jestem absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Dlatego w pracy zajmuję się najczęściej sprawami wymiaru sprawiedliwości: relacjami z procesów, opisywaniem śledztw. Interesują mnie też sprawy Szczecina. Czasem przyglądam się też naszej polityce, która potrafi przyprawić o ból głowy.


Znajdziecie mnie też bardziej prywatnie na Facebooku https://www.facebook.com/mariusz.parkitny.75 Twitterze https://twitter.com/ParkitnyMariusz i Instagramie https://www.instagram.com/parkitnymariusz/?hl=pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.