Pospiesz się z wnioskiem o 500 plus

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski / Polska Press
Edyta Hanszke

Pospiesz się z wnioskiem o 500 plus

Edyta Hanszke

Kto liczy na pieniądze za październik w tym samym miesiącu, powinien złożyć wniosek do końca sierpnia.

Kolejkowicze czekający w Opolu z wnioskami o świadczenie wychowawcze (formalna nazwa pomocy, którą polskie rodziny dostają z programu Rodzina 500+) przekazują sobie wieść, że termin składania upływa pod koniec sierpnia.

Tymczasem na złożenie wniosku jest czas do końca października. Tyle że wówczas pieniądze możemy otrzymać do końca grudnia, z wyrównaniem za trzy miesiące (październik, listopad, grudzień). Jeśli wniosek złożymy od 1 do 30 września, to pierwszą wypłatę dostaniemy do 30 listopada (z wyrównaniem).

Wydaje się, że właśnie tego obawiają się opolskie rodziny, szczególnie te, dla których 500+ stało się ważną pozycją w domowym budżecie. Stąd kolejki.

Miejskie Centrum Świadczeń w Opolu zachęca do składania wniosków przez internet, szczególnie przez portale bankowe. - W przypadku ubiegania się o świadczenie na drugie i kolejne dziecko to chyba najprostszy sposób złożenia wniosku - mówi Anna Radlak, dyrektor MCŚ. Ci, którzy starają się o pieniądze także na pierwsze dziecko (wówczas trzeba wykazać dochody), lepiej, by przynieśli wnioski osobiście.

Do 22 sierpnia do MCŚ wpłynęło 3 tys. wniosków, z czego niemal 2 tys. elektronicznie. W Opolu spodziewają się ich w sumie ok. 7 tysięcy.

W nyskim ośrodku pomocy społecznej dużych kolejek nie ma. - Dotychczas wpłynęło 1200 wniosków, z czego przez internet około 500. Spodziewamy się w sumie ok. 3200-3300 - informuje Janina Klimas, kierownik działu świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych i dodaje, że systematycznie wnioski przyjmuje dwóch pracowników, a w miarę potrzeb - dodatkowo jeden lub dwóch. - Część osób przychodziło do nas po druk wniosku i wówczas tłumaczyliśmy, na co zwrocić uwagę przy wypełnianiu go, więc błędy raczej się nie zdarzają - dodaje Janina Klimas.

Pytana o to, czy urzędnicy dotrzymają terminów wypłat świadczenia, zaznacza, że to ich obowiązek, ale w Nysie będą się starać, żeby nawet ci, którzy złożą wniosek w październiku, dostali pieniądze na konto jeszcze w tym samym miesiącu.

500+ poprawiło budżety domowe polskich rodzin

Część opolskich rodzin korzystających dotychczas z programu pomocy żywnościowej zrezygnowało z niego, tłumacząc, że ma pieniądze z 500+.

W ubiegłym tygodniu w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim podsumowano ostatni rok funkcjonowania unijnego programu pomocy żywnościowej i przedstawiono zasady obowiązujące od sierpnia tego roku do czerwca 2018 r.

Ze danych zebranych z ośrodków pomocy społecznej wynika, że na 24367 osób korzystających na Opolszczyźnie w minionym okresie z pomocy żywnościowej (na rok to 50 kg produktów podzielonych na paczki) 9356 osób równocześnie otrzymywało świadczenie z programu Rodzina 500+.

717 nie zgłosiło się po żywność, choć spełniali kryterium dochodowe w programie pomocy żywnościowej (wynosi ono na osobę samotną 1268 zł, a na osobę w rodzinie 1028 zł).

- 405 osób zrezygnowało z pomocy żywnościowej, argumentując, że otrzymują pieniądze z programu „Rodzina 500+” i ich sytuacja materialna poprawiła się, więc nie potrzebują już paczek z żywnością - podała Violetta Porowska, wicewojewoda opolska.

Kryterium dochodowe na pierwsze dziecko w programie „Rodzina 500+” w tym roku się nie zmieniło (800 zł i 1200 zł - na dziecko niepełnosprawne). Tak samo jak przed rokiem są to pieniądze nieopodatkowane, wypłacane do 18. roku życia dziecka, na wniosek rodzica lub opiekuna.

Zmiany miały doprowadzić do likwidacji niepożądanych zjawisk: dopasowywania przez rodziców dochodu do kryterium dochodowego, deklarowania, niezgodnie z prawdą, samotnego wychowywania dzieci oraz korzystania z pomocy przez osoby niezamieszkujące w Polsce.

Nowością jest możliwość składania jednocześnie wniosków o świadczenie wychowawcze (z programu Rodzina 500+), rodzinne i z funduszu alimentacyjnego.

Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.