Port Lotniczy Bydgoszcz w 2019 roku w górę jak na skrzydłach

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Wojciech Mąka

Port Lotniczy Bydgoszcz w 2019 roku w górę jak na skrzydłach

Wojciech Mąka

Polacy coraz bardziej lubią latać, więc bydgoski Port Lotniczy na tym korzysta. Pasażerów i kierunków przybywa, ale są też straty finansowe...

Latamy coraz częściej i chętniej - to już nie ulega wątpliwości. Widać, że Port Lotniczy Bydgoszcz stara się przy okazji wykorzystać swoją szansę. Liczby nie kłamią - zanosi się na to, że mijający rok będzie o wiele lepszy od poprzedniego.

- Od stycznia do końca listopada z lotniska skorzystało 396 491 pasażerów, co oznacza 3,45 procenta więcej podróżnych wobec takiego samego okresu 2018 roku - informuje Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy. Miasto jest drugim - zaraz po marszałku - największym akcjonariuszem PLB.

Najlepszy w historii?

- Jedenaście miesięcy mijającego roku pozwalają przypuszczać, że PLB SA osiągnie najlepszy wynik w swojej historii czyli około 420-430 tys. obsłużonych pasażerów - dodaje rzecznik, przypominając, że w roku 2018 obsłużonych pasażerów było dokładnie 413 tysiące i 245.

Rozwój widać gołym okiem na rozkładzie lotów. Od października 10 razy w tygodniu odbywają się loty na powrót loty do stolicy kraju. Poranny samolot startuje o godzinie 6, odprawa rozpoczyna się o godzinie 4:30. Dzięki tak wczesnej godzinie można spędzić dzień nie tylko w Warszawie, ale także - korzystając z przesiadki - np. Krakowie, Berlinie, Sztokholmie, Paryżu czy Oslo.

Specjalnie dla pasażerów tych lotów bydgoscy drogowcy zwiększyli częstotliwość linii autobusowej nr 80 łączącej centrum miasta z lotniskiem.

Kolejny kierunek pojawi się pod koniec marca. Loty dwa razy w tygodniu do Edynburga obsługiwać będą linie Ryanair. Połączenie to zostanie otwarte zamiast tego na mniejsze szkockie lotnisko.

- Loty do Edynburga zastąpią obecne w letniej siatce portu połączenia do Glasgow Prestwick - podkreśla Tomasz Moraczewski, prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz. - To zmiana korzystna dla pasażerów. Lotnisko w Edynburgu jest znacznie lepiej skomunikowane z miastem, położone bliżej centrum.

Inne nowości czekają już w styczniu. Do Tel Avivu w Izraelu będzie można polecieć z Bydgoszczy 25-go stycznia, 1-go oraz 8-go lutego. W sprzedaży w biurach podróży dostępna jest już oferta na przyszłoroczny sezon letni. Poza cieszącymi się dużą popularnością lotami do Burgas, Antalyi, Zakynthos i Heraklionu, pojawią się również dwa nowe kierunki - Tirana w Albanii i Bodrum w Turcji.

Inwestycje i strata

- Port Lotniczy Bydgoszcz notuje „przychody z pasażera” powyżej średniej wszystkich portów polskich - zwraca uwagę Daniel Mackiewicz, rzecznik PLB. - Jednocześnie koszty na pasażera mamy niższe niż większość portów obsługujących do 1 miliona. Porównując bilanse za rok 2018 w tej grupie lotnisk, widać, Port Lotniczy Bydgoszcz osiągnął jeden z lepszych wyników finansowych, dodatkowo był to wynik o niemal 44 procenty lepszy od wyniku za rok 2017.

Na początku września na lotnisku rozpoczął się remont i przebudowa terminala. Po zakończeniu prac będzie tam dodatkowa powierzchnia na kafejki. Niebawem zacznie się też modernizacja lotniskowego parkingu.

Nie jest jednak do końca tak słodko. Podsumowując finanse PLB, trzeba pamiętać, że 2018 rok port zakończył stratą wysokości 5,5 mln zł, z przychodami wysokości 24,5 mln zł i kosztami 30 mln zł. Jak będzie w mijającym roku - na razie jeszcze nie wiadomo.
============11 Zdjęcie Autor (48589357)============

Wojciech Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.