Anna Folkman

Poparzenia, złamania, otarcia. Trzeba mieć dzieci na oku. Dzieci na dworze - w SOR gorąco.

Poparzenia, złamania, otarcia. Trzeba mieć dzieci na oku. Dzieci na dworze - w SOR gorąco.
Anna Folkman

Ratownicy medyczni i lekarze w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych mają pełne ręce roboty, kiedy organizujemy naszym pociechom beztroski wakacyjny czas. Z placów zabaw, z grillowania na działce czy skateparku trafiają do nich dziesiątki dzieci. Przyczyną jest często nieuwaga rodziców.

- Latem dość często jesteśmy wzywani do udzielania pomocy dzieciom. Niestety, do większości urazów czy wypadków dzieci dochodzi z powodu niedopatrzenia, niedopilnowania lub nieodpowiedniego zachowania rodziców - mówi Patryk Fortuniak, ratownik medyczny z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. - Niemal co roku latem udzielamy pomocy dzieciom, które poparzyły się, bo opierały się bądź usiadły na gorących, blaszanych elementach fontanny. Należy więc pilnować, aby dzieci nie tylko nie wchodziły do fontanny, nie moczyły się w wodzie z fontanny, ale też aby nie siadały ani nie dotykały jej żadnych rozgrzanych, blaszanych elementów. Rodzice powinni także zwracać uwagę na rozgrzane, blaszane ślizgawki. Choć są przeznaczone dla dzieci, w upalne dni mogą być dla nich niebezpieczeństwem.

Sporo zgłoszeń, jak przyznaje ratownik, dotyczy także dzieci, które dopiero zaczynają się uczyć jeździć na hulajnodze, rowerze czy rolkach i nie mają ubranych kasków, ochraniaczy na łokciach i kolanach.

- Często rodzice zabierają dzieci, które nie potrafią sprawnie jeździć na takich urządzeniach na różne skateparki. Dzieci upadają, wywracają się, dochodzi do zwichnięć, urazów kończyn i głowy - dodaje Patryk Fortuniak. - Zdarza się także, że udzielamy pomocy dzieciom, które w gorące dni zasłabły. Maluchy uwielbiają ruch, biegają w pełnym słońcu, nie mają na głowie czapki ani kapelusza, nie piją wystarczająco dużo wody.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Folkman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.