Norbert Ziętal

Polski orzełek, zaginiony podczas II wojny światowej, na niemieckiej aukcji

Polski orzełek, zaginiony podczas II wojny światowej, na niemieckiej aukcji
Norbert Ziętal

Orzełek ze sztandaru 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, zaginiony podczas II wojny światowej, został wystawiony na niemieckiej aukcji.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiada, że wystąpi z żądaniem jego zwrotu. 1 PSP we wrześniu 1939 roku walczył również w naszym regionie.

- Nasz departament zidentyfikował tego orła jako polską stratę wojenną. Wystąpimy z żądaniem restytucji tej straty - w wywiadzie dla Polsat News zapowiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Jak zaznaczył wicepremier, odpowiednie działania już zostały podjęte, jednak nie ukrywa, że sprawa może dość długo potrwać.

Orzełka wystawionego na niemieckiej aukcji wypatrzyli redaktorzy specjalistycznego portalu historycznego zwiadowcyhistorii.pl. Od nich o sprawie dowiedział się poseł Prawa i Sprawiedliwości z Nowego Sącza Arkadiusz Mularczyk. To on zainteresował sprawą wicepremiera Glińskie-go. - To niezwykle ważna dla historii narodu i Sądecczyzny pamiątka - w piśmie do wicepremiera Glińskiego twierdzi poseł Mularczyk.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Jako dodatkową informację dla potencjalnych kupców podano, że wysyłka przedmiotu nastąpi z USA. Może to oznaczać, że orzełek znajduje się w tym kraju, choć nie jest to pewne."

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.