Beata Terczyńska

Półkolonie w domach kultury z reżimem sanitarnym. Wiemy, jakie plany mają RDK i MDK w Rzeszowie

Półkolonie w domach kultury z reżimem sanitarnym. Wiemy, jakie plany mają RDK i MDK w Rzeszowie Fot. Archiwum RDK
Beata Terczyńska

Grupy najmłodszych dzieci na półkoloniach i koloniach zmniejszone do 12 osób, starszych do 14, izolatki, środki dezynfekcyjne, oświadczenia o zdrowiu, regularne mierzenie temperatury - to tylko niektóre z wytycznych ministerstw edukacji, zdrowia i GiS. W Rzeszowskim Domu Kultury w pierwszej połowie wakacji zostaną zorganizowane półkolonie w dwóch filiach, a w sierpniu dojdą jeszcze dwie.

- Półkolonie w RDK będą miały charakter stacjonarny, z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa - mówi Mariola Cieśla, dyrektor RDK. - W programie mamy warsztaty plastyczne, muzyczne i taneczne. Wypoczynek zaplanowaliśmy w tych filiach, które mają ogrodzony teren zielony, dlatego będą też zajęcia ruchowe, sportowe, gry i zabawy na świeżym powietrzu.

Półkolonie w tygodniowych turnusach rozpoczną się 29 czerwca i potrwają do 28 sierpnia.

- Do 31 lipca zorganizujemy je tylko w filiach: Słocina i Drabinianka. Dlaczego? Ruszyliśmy z zajęciami, które wcześniej z powodu pandemii były odwołane i chcemy je przeprowadzić do połowy wakacji - tłumaczy. - W sierpniu dojdą jeszcze filie: Country i Staromieście. Półkolonie są z myślą o dzieciach w wieku 7-12 lat. Na ten moment grupy mogą być 12-osobowe. Jeśli zmienią się wytyczne, zwiększymy liczbę uczestników. Poszliśmy też rodzicom na rękę, jeśli chodzi o godziny opieki. Będą mogli spokojnie przyprowadzić pociechy przed pracą i odebrać po. Półkolonie potrwają od 6.30 do 16.30.

Opiekę nad grupą będzie sprawować 4 opiekunów (2 w godz. 6.30-14.30, a 2 od 8.30 do 16.30). RDK przygotował też 3 zespoły rezerwowe i izolatkę na wypadek, gdyby u kogoś pojawiły się niepokojące objawy. Wychowawcy założą przyłbice. Na miejscu będą też środki do dezynfekcji.

A co z posiłkami?

- Śniadania i obiady będziemy serwowali na miejscu. Przywiezie je firma cateringowa. Niczego swojego z domów nie wolno przynosić. O napoje też zadbamy - dodaje Mariola Cieśla.

Trwa jeszcze ustalanie dokładnej ceny za turnus, ale ma to być ok. 250 zł. Jeśli obostrzenia zostaną poluzowane, wycieczki poza dom kultury - jak w poprzednich latach - będą proponowane, ale wtedy dojdzie dodatkowa opłata.

W pierwszej kolejności przyjmowane będą dzieci obojga pracujących rodziców. Zapisy rozpoczną się od czwartku przyszłego tygodnia.

CZYTAJ TEŻ: Bony turystyczne nie dla każdego? 1000 plus na wakacje pod znakiem zapytania

Także Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie przymierza się do akcji "lato".

- Mamy plany dotyczące wakacji - mówi Bogusław Tomczak, dyr. MDK. - Osobną ofertę dla dzieci w wieku 7-10 lat. Nie będzie to typowa półkolonia, aczkolwiek forma zbliżona. Przygotowaliśmy turnusy od 29 czerwca do 31 lipca, w godz. 8-14. Dla grup 6-osobowych. Zaproponujemy zajęcia plastyczne, rękodzielnicze, ruchowe, gry i zabawy. Oprócz tego cały pakiet różnych warsztatów i zajęć dla starszych dzieci i zgrupowania na miejscu dla zespołów artystycznych.

Wymagane będą oświadczenia rodziców, że dzieci są zdrowe, nikt nie chorował. Przygotowana będzie izolatka. Zajęcia będą tylko w budynku i na terenie wokół. Na początku przyszłego tygodnia na stronie internetowej pojawi się informacja o naborze, formie zapisów.

Beata Terczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.