Małgorzata Klimczak

Półkolonie spędzane kulturalnie rozwijają wyobraźnię dzieci

Zajęcia kulturalne dla dzieci to okazja, żeby pobawić się w artystę. Dzieci mogą nauczyć się warsztatu aktora, plastyka czy innych umiejętności przekształconych Zajęcia kulturalne dla dzieci to okazja, żeby pobawić się w artystę. Dzieci mogą nauczyć się warsztatu aktora, plastyka czy innych umiejętności przekształconych w zabawę
Małgorzata Klimczak

Nie wiesz w jaki sposób zorganizować czas wolny swoim dzieciom podczas wakacji? Sprawdzamy jakie propozycje mają dla nich szczecińskie instytucje kulturalne

Stara Rzeźnia zaprasza na cztery wakacyjne tygodnie i cztery różnorodne cykle warsztatów - każdy pełen atrakcji i każdy zapraszający dzieci do zupełnie innego świata. Na wszystkie warsztaty są jeszcze wolne miejsca.

Stara Rzeźnia oferuje zajęcia od poniedziałku do piątku, od godziny 8 do 16.

Kleksolandia to turnus od 3 do 7 lipca. W ramach warsztatów odbędzie się codzienna nauka śpiewania, zabawy z muzyką, taniec, zabawy przy pianinie, zabawy w języku angielskim, spacery, pyszne jedzonko i leniuchowanie na ogródku. Dzieci z pomocą animatora będą szykować sobie stroje do występu, który zwieńczy tygodniowy pobyt naszej wesołej gromadki.

Zabawy z LEGO programowanie. Turnus od 10 do 14 lipca.

W trakcie zajęć dzieci stworzą konstrukcje mechaniczne i uruchomią je z pomocą komputerów. Zajęcia odbywają się w ciągu pięciu dni tematycznych tworzą spójny cykl, w czasie którego dzieci zgłębiają tajniki mechaniki, robotyki i programowania. Zajęcia zostaną zakończone pokazem dla bliskich i rodzin dzieci.

Warsztaty ekologiczne.

Turnus od 17 do 21 lipca. Opis: Jak zrobić „ocean w butelce”? Jaki skład ma powietrze? Czy można zrobić baterie z ogórków kiszonych? Tego dowiedzą się dzieci podczas warsztatów. Ponadto pod okiem opiekunów zbudują makietę rezerwatu dla zwierząt, wykonają dinozaura z papieru oraz drzewo z kartonowych pudeł. W ostatni dzień warsztatów zapoznają się z tajemnicami planety ziemi. Wykonają płaskorzeźbę planety. Stworzą także wybuchający wulkan, sztuczny śnieg i ruchome piaski. Warsztaty są przeznaczone dla dzieci w wieku 6-10 lat.

Warsztaty teatralne.

Turnus od 24 do 28 lipca. Dzieci zdobywają wiedzę poprzez zabawę. Bawiąc się w teatr nabywają umiejętność pracy w grupie. Rozbudza się w nich wrażliwość na słowo i teatr, stają się bardziej kreatywne, rozwija się w nich umiejętność swobodnego wyrażania myśli przez co wzrasta poczucie ich wartości. Program zajęć obejmuje zagadnienia dotyczące: plastyki ruchu i świadomości scenicznej; ekspresji i improwizacji, koncentracji, pamięci ruchowej, wyobraźni ruchowej i dźwiękowej, rytmiki, interpretacji wiersza. Używając metod pedagogiki teatru pobawimy się w taki sposób, aby po tygodniu zajęć stworzyć pokaz powarsztatowy, który zaprezentujemy dla zaproszonych gości.

Zamek zaprasza na warsztaty edukacyjne dla dzieci „Kraina małych projektantów”. To zajęcia interdyscyplinarne dla dzieci w wieku 6-12 lat. Uczestnicy pięciu kolejnych warsztatów zostaną m.in. kreatorami mody, twórcami mini -spektakli w tradycyjnym japońskim teatrzyku Kamishibai, tropicielami tajemnic przeszłości w labiryncie zamkowej gry. Dzieci stworzą również jedyne w swoim rodzaju skarpetkowe ludziki, które wraz z bohaterami bestsellerowych książek Justyny Bednarek będą przeżywać niesamowite przygody. Kraina Małych Projektantów to cykl atrakcyjnych zajęć rozwijających kreatywność i umiejętności manualne dzieci za pomocą oryginalnych, autorskich technik i form.

Zajęcia będą się odbywać 3 - 7 lipca o godz. 11 w sali 101 (wejście A z dużego dziedzińca).

Artystyczne półkolonie w TRAFO to propozycja na ciekawe i twórcze wakacje, podczas których dzieci będą rozwijać swoje zdolności manualne, poznawać różne dziedziny sztuki i kreatywnie spędzać czas z rówieśnikami. Założeniem warsztatów jest nauka przez zabawę pobudzającą samodzielne myślenie i zachęcającą do poszukiwania niekonwencjonalnych rozwiązań. Uczestnicy będą kształcić swoją wyobraźnię i eksperymentować z szeregiem technik plastycznych, tworząc zarówno prace indywidualne, jak i grupowe.

Istotnym aspektem programu półkolonii jest rozwój społeczny dzieci poprzez budowanie pozytywnych relacji z rówieśnikami oraz argumentowanie własnych pomysłów, przy jednoczesnym wysłuchaniu opinii innych.

Aktywności w trakcie półkolonii skupione są wokół trzech bloków przewodnich:

1. Ruch, ciało, dynamika. Podczas tych zajęć dzieci będą uczestniczyć w takich zajęciach jak: wcielanie się w rzeźby, utożsamianie się z przestrzenią, książka mimiczna, malowanie dźwiękiem, kalkowanie ciała na papierze.

2. Konstrukcja, materiał, forma. Aktywności, w których wezmą udział dzieci to: szukanie ukrytej geometrii w fasadach budowli, praca ze znalezionymi w pobliżu TRAFO materiałami, zabawy grupowe, tworzenie maskotek.

3. Emocje, doświadczanie, kreatywność: kolaż, łączenie opowieści przy użyciu „Story Cubes”, obrys zdeformowanej twarzy, animacje, wykonanie pamiątkowej ramki z magnesem.

Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku 6-12 lat. Odbywać się będą w godzinach 8-16. Przewidziane są dwa terminy: I turnus: 17-21 lipca, II turnus: 24-28 lipca.

„Wakacje z Pleciugą” to najlepszy sposobów na spędzenie wolnych letnich dni w teatrze. Na uczestników czeka wiele artystycznych wyzwań, wspaniałe towarzystwo i możliwość stworzenia własnego spektaklu.

I turnus: 26 czerwca - 7 lipca. II turnus: 17-28 lipca.

Teatr Mały zaprasza na tegoroczną edycję letnich warsztatów teatralnych, które odbędą się pod hasłem „Do dzieła!”.

Uczestnicy spróbują wykrzesać z siebie nie tylko nadzwyczajne moce, ale także odkryć nowe, niezbadane dotychczas rejony swojej wyobraźni. Wspólnie zbadają, gdzie kryje się kreatywność, jak ją pobudzać, co ona dla nas oznacza i jak można ją wykorzystać na co dzień. Poszukają inspirujących postaci - odkrywców, innowatorów, wynalazców, którzy swoją wyobraźnią, odwagą i determinacją w dążeniu do celu zmienili otaczający ich świat.

Zajęcia odbędą od 21 sierpnia do 1 września.

Co dają dzieciom zajęcia artystyczne?

Zajęcia artystyczne wyzwalają kreatywność, a także pomagają dzieciom otworzyć się na relacje z rówieśnikami. W dzisiejszych czasach - czasach, w których dzieci za wiele uwagi poświęcają rozrywkom takim jak gry komputerowe i telewizja, warto w sposób szczególny zadbać o ich relacje z rówieśnikami. Prowadzącymi zajęcia w tego typu instytucjach są najczęściej osoby, które same zawodowo zajmują się pracą artystyczną i dlatego często stają się dla dzieci prawdziwymi autorytetami. Poprzez uczestnictwo w tego typu zajęciach dzieci młodsze uczą się od swoich starszych kolegów.

Małgorzata Klimczak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.