Małgorzata Klimczak

Półkolonie spędzane kulturalnie rozwijają wyobraźnię dzieci

Zajęcia kulturalne dla dzieci to okazja, żeby pobawić się w artystę. Dzieci mogą nauczyć się warsztatu aktora, plastyka czy innych umiejętności przekształconych Zajęcia kulturalne dla dzieci to okazja, żeby pobawić się w artystę. Dzieci mogą nauczyć się warsztatu aktora, plastyka czy innych umiejętności przekształconych w zabawę
Małgorzata Klimczak

Nie wiesz w jaki sposób zorganizować czas wolny swoim dzieciom podczas wakacji? Sprawdzamy jakie propozycje mają dla nich szczecińskie instytucje kulturalne

Stara Rzeźnia zaprasza na cztery wakacyjne tygodnie i cztery różnorodne cykle warsztatów - każdy pełen atrakcji i każdy zapraszający dzieci do zupełnie innego świata. Na wszystkie warsztaty są jeszcze wolne miejsca.

Stara Rzeźnia oferuje zajęcia od poniedziałku do piątku, od godziny 8 do 16.

Kleksolandia to turnus od 3 do 7 lipca. W ramach warsztatów odbędzie się codzienna nauka śpiewania, zabawy z muzyką, taniec, zabawy przy pianinie, zabawy w języku angielskim, spacery, pyszne jedzonko i leniuchowanie na ogródku. Dzieci z pomocą animatora będą szykować sobie stroje do występu, który zwieńczy tygodniowy pobyt naszej wesołej gromadki.

Zabawy z LEGO programowanie. Turnus od 10 do 14 lipca.

W trakcie zajęć dzieci stworzą konstrukcje mechaniczne i uruchomią je z pomocą komputerów. Zajęcia odbywają się w ciągu pięciu dni tematycznych tworzą spójny cykl, w czasie którego dzieci zgłębiają tajniki mechaniki, robotyki i programowania. Zajęcia zostaną zakończone pokazem dla bliskich i rodzin dzieci.

Warsztaty ekologiczne.

Turnus od 17 do 21 lipca. Opis: Jak zrobić „ocean w butelce”? Jaki skład ma powietrze? Czy można zrobić baterie z ogórków kiszonych? Tego dowiedzą się dzieci podczas warsztatów. Ponadto pod okiem opiekunów zbudują makietę rezerwatu dla zwierząt, wykonają dinozaura z papieru oraz drzewo z kartonowych pudeł. W ostatni dzień warsztatów zapoznają się z tajemnicami planety ziemi. Wykonają płaskorzeźbę planety. Stworzą także wybuchający wulkan, sztuczny śnieg i ruchome piaski. Warsztaty są przeznaczone dla dzieci w wieku 6-10 lat.

Warsztaty teatralne.

Turnus od 24 do 28 lipca. Dzieci zdobywają wiedzę poprzez zabawę. Bawiąc się w teatr nabywają umiejętność pracy w grupie. Rozbudza się w nich wrażliwość na słowo i teatr, stają się bardziej kreatywne, rozwija się w nich umiejętność swobodnego wyrażania myśli przez co wzrasta poczucie ich wartości. Program zajęć obejmuje zagadnienia dotyczące: plastyki ruchu i świadomości scenicznej; ekspresji i improwizacji, koncentracji, pamięci ruchowej, wyobraźni ruchowej i dźwiękowej, rytmiki, interpretacji wiersza. Używając metod pedagogiki teatru pobawimy się w taki sposób, aby po tygodniu zajęć stworzyć pokaz powarsztatowy, który zaprezentujemy dla zaproszonych gości.

Zamek zaprasza na warsztaty edukacyjne dla dzieci „Kraina małych projektantów”. To zajęcia interdyscyplinarne dla dzieci w wieku 6-12 lat. Uczestnicy pięciu kolejnych warsztatów zostaną m.in. kreatorami mody, twórcami mini -spektakli w tradycyjnym japońskim teatrzyku Kamishibai, tropicielami tajemnic przeszłości w labiryncie zamkowej gry. Dzieci stworzą również jedyne w swoim rodzaju skarpetkowe ludziki, które wraz z bohaterami bestsellerowych książek Justyny Bednarek będą przeżywać niesamowite przygody. Kraina Małych Projektantów to cykl atrakcyjnych zajęć rozwijających kreatywność i umiejętności manualne dzieci za pomocą oryginalnych, autorskich technik i form.

Zajęcia będą się odbywać 3 - 7 lipca o godz. 11 w sali 101 (wejście A z dużego dziedzińca).

Artystyczne półkolonie w TRAFO to propozycja na ciekawe i twórcze wakacje, podczas których dzieci będą rozwijać swoje zdolności manualne, poznawać różne dziedziny sztuki i kreatywnie spędzać czas z rówieśnikami. Założeniem warsztatów jest nauka przez zabawę pobudzającą samodzielne myślenie i zachęcającą do poszukiwania niekonwencjonalnych rozwiązań. Uczestnicy będą kształcić swoją wyobraźnię i eksperymentować z szeregiem technik plastycznych, tworząc zarówno prace indywidualne, jak i grupowe.

Istotnym aspektem programu półkolonii jest rozwój społeczny dzieci poprzez budowanie pozytywnych relacji z rówieśnikami oraz argumentowanie własnych pomysłów, przy jednoczesnym wysłuchaniu opinii innych.

Aktywności w trakcie półkolonii skupione są wokół trzech bloków przewodnich:

1. Ruch, ciało, dynamika. Podczas tych zajęć dzieci będą uczestniczyć w takich zajęciach jak: wcielanie się w rzeźby, utożsamianie się z przestrzenią, książka mimiczna, malowanie dźwiękiem, kalkowanie ciała na papierze.

2. Konstrukcja, materiał, forma. Aktywności, w których wezmą udział dzieci to: szukanie ukrytej geometrii w fasadach budowli, praca ze znalezionymi w pobliżu TRAFO materiałami, zabawy grupowe, tworzenie maskotek.

3. Emocje, doświadczanie, kreatywność: kolaż, łączenie opowieści przy użyciu „Story Cubes”, obrys zdeformowanej twarzy, animacje, wykonanie pamiątkowej ramki z magnesem.

Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku 6-12 lat. Odbywać się będą w godzinach 8-16. Przewidziane są dwa terminy: I turnus: 17-21 lipca, II turnus: 24-28 lipca.

„Wakacje z Pleciugą” to najlepszy sposobów na spędzenie wolnych letnich dni w teatrze. Na uczestników czeka wiele artystycznych wyzwań, wspaniałe towarzystwo i możliwość stworzenia własnego spektaklu.

I turnus: 26 czerwca - 7 lipca. II turnus: 17-28 lipca.

Teatr Mały zaprasza na tegoroczną edycję letnich warsztatów teatralnych, które odbędą się pod hasłem „Do dzieła!”.

Uczestnicy spróbują wykrzesać z siebie nie tylko nadzwyczajne moce, ale także odkryć nowe, niezbadane dotychczas rejony swojej wyobraźni. Wspólnie zbadają, gdzie kryje się kreatywność, jak ją pobudzać, co ona dla nas oznacza i jak można ją wykorzystać na co dzień. Poszukają inspirujących postaci - odkrywców, innowatorów, wynalazców, którzy swoją wyobraźnią, odwagą i determinacją w dążeniu do celu zmienili otaczający ich świat.

Zajęcia odbędą od 21 sierpnia do 1 września.

Co dają dzieciom zajęcia artystyczne?

Zajęcia artystyczne wyzwalają kreatywność, a także pomagają dzieciom otworzyć się na relacje z rówieśnikami. W dzisiejszych czasach - czasach, w których dzieci za wiele uwagi poświęcają rozrywkom takim jak gry komputerowe i telewizja, warto w sposób szczególny zadbać o ich relacje z rówieśnikami. Prowadzącymi zajęcia w tego typu instytucjach są najczęściej osoby, które same zawodowo zajmują się pracą artystyczną i dlatego często stają się dla dzieci prawdziwymi autorytetami. Poprzez uczestnictwo w tego typu zajęciach dzieci młodsze uczą się od swoich starszych kolegów.

Małgorzata Klimczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.