Podziemne Trasy Szczecina. Możesz je zwiedzać przez całe wakacje

Czytaj dalej
Fot. https://www.facebook.com/diana.nieczaj/videos/1369887173094988/
Anna Folkman

Podziemne Trasy Szczecina. Możesz je zwiedzać przez całe wakacje

Anna Folkman

Nie trzeba telefonować, rezerwować miejsca, wystarczy przyjść kwadrans wcześniej. Zwiedzanie „Podziemnych Tras Szczecina” odbywa się codziennie. Start już od jednej osoby.

„Podziemne Trasy Szczecina” w czasie wakacji zapraszają do skorzystania z wyjątkowej oferty „Dla spragnionych - łyk historii”. To nowy harmonogram zwiedzań, który jest realizowany bez względu na liczbę uczestników. „Podziemne Trasy Szczecina” to wyjątkowe muzeum, które istnieje od ponad 10 lat. Jest dostępne właściwie cały czas. Wolnym dniem w roku jest praktycznie tylko 1 stycznia.

Letnia oferta - większa dostępność

Od 1 lipca do końca sierpnia na każde ze zwiedzań w ramach wakacyjnej akcji nie jest wymagana rezerwacja, nie jest też ograniczona liczba uczestników.

Zwiedzanie rozpoczyna się punktualnie, sprzedaż biletów 15 minut wcześniej. Każda z tras trwa godzinę i jest to zorganizowane zwiedzanie, zawsze z przewodnikiem. Aby podjąć decyzję co do wyboru trasy można najpierw zapoznać się z jej opisem na stronie internetowej schron.szczecin.pl

- Oferta letnia to większa dostępność. Cały rok na osoby indywidualne czekamy codziennie tylko o godz. 12, by poprowadzić ich trasą „II Wojna Światowa”. Latem od poniedziałku do soboty zwiedzanie odbywa się aż pięć razy dziennie, bez potrzeby rezerwacji. Nie ma takiego drugiego miejsca w Szczecinie, które miałoby w regularnej ofercie zwiedzanie dla obcokrajowców. Takie zwiedzania na tej trasie oferujemy od poniedziałku do piątku - mówi Agnieszka Fader.

Coś dla tych, którzy lubią się bać i amatorów filmów

Zwiedzanie odbywa się o godz. 12, 15 trasą „II Wojna Światowa”, o godz. 13:30 trasą „Zimna Wojna” oraz o godz. 16.15 „Zwiedzanie z dreszczykiem” - prawdziwy hit polegający na odkrywaniu obu tras przy użyciu latarek.

Dodatkowo w każdą wakacyjną sobotę o godz. 11 można wybrać się na projekcję filmu „Wielka Ucieczka na Północ”.

Później można też dołączyć do grupy zwiedzających w południe. Film jest oparty na wydarzeniach z 1944 roku, które działy się w naszym mieście. Pojawiają się w nim niezwykłe zdjęcia II wojennego Szczecina.

Czym są „Podziemne Trasy Szczecina?

„Podziemne Trasy Szczecina” to rekonstrukcja schronu przeciwlotniczego z okresu II Wojny Światowej oraz przeciwatomowego z okresu Zimnej Wojny. Jest to największy cywilny schron w Polsce z okresu II wojny.

Budowa schronu została ukończona przez Niemców w 1941. Był to schron przeciwlotniczy przeznaczony dla ludności cywilnej. Przy jego budowie wykorzystano prawdopodobnie stare korytarze miasta wybudowane jeszcze w okresie końca XIX wieku.

Schron umieszczony jest na głębokości około 5 pięter. Mieście się w skarpie opasanej Murem Oporowym. Od najwyższego wyjścia (które znajduje się przy Placu Zawiszy) do podłogi dolnego poziomu mierzy sobie aż 17 metrów wysokości.

Trasa „II Wojna Światowa”

To rekonstrukcja schronu przeciwlotniczego (LSR - Luftschutz Räume) z okresu II Wojny Światowej oraz nalotów RAF na Szczecin.

Podczas zwiedzania schronu przewodnik i audioko-mentarz omawia między innymi historię systemów fortecznych Szczecina, ale także schrony, bunkry i inne podziemne budowle powstałe w Szczecinie okresie II wojny światowej. Mówi rónież jak zorganizowane było życie w schronie wojennym, ale także życie w Szczecinie w czasie II wojny światowej i to podczas nalotów, w ogóle jak przebiegał początek II wojny światowej w Szczecinie.

Trasa „Zimna Wojna”

To życie w PRL-u, to czasy 1950-1992 /czas trwania 1 godzina. Trasa prezentuje historię schronu podczas Zimnej Wojny. Trasa „Zimna Wojna - życie w PRL-u” poprowadzona jest w innej części schronu. Podczas zwiedzania przewodnik i audiokomentarz omawia miedzy innymi przebudowę schronów II wojennych na schrony zimnowojenne, rozmieszczenie schronów w przestrzeni dworca i okolicach, system szkoleń obrony cywilnej w czasach zimnej wojny, fobię atomową, życie w PRL-u w czasach zimnej wojny, opozycję w czasach PRL-u, propagandę PRL-u, pomoc żywnościową dla Polski.

Zwiedzanie z dreszczykiem

To przejście obu tras schronu w wersji skróconej i co najważniejsze tylko z latarkami. Emocje gwarantowane! Czas przejścia: 1 godzina.

Kontakt

„Podziemne Trasy Szczecina”
www.schron.szczecin Dworzec Głowny PKP, wejście z peronu I schodami w dół do dawnego tunelu przejścia miedzy peronami. Tel. 91 434 00 06, 91 434 08 01.

Anna Folkman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.