Podróż do XIX-wiecznych dworków szlacheckich na wystawie w muzeum [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Szkocki
Małgorzata Klimczak

Podróż do XIX-wiecznych dworków szlacheckich na wystawie w muzeum [ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak

Blisko 400 dzieł sztuki będzie można zobaczyć na wystawie „Biedermeier”, prezentowanej w Muzeum Narodowym w Szczecinie, w tym dzieła związane z Pomorzem Zachodnim.

Przygotowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie wystawa to próba charakterystyki mieszczańskiej obyczajowości i kultury życia codziennego epoki ponapoleońskiej.

- Poprzez tę wystawę chcemy pokazać to, co jest nam bliskie i bardzo ludzkie, czyli życie rodzinne - mówi Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Pojęcie biedermeier weszło do sztuki w XIX w. i było pojęciem związanym z projektami mebli, bibelotów do domu. Później zostało rozwinięte o malarstwo.

- Cechy tego stylu to udomowiony romantyzm, spokój, nastrojowość, realizm przedstawień portretowych oraz perfekcyjne wykonanie i jakość - mówi Dariusz Kacprzak, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego i kurator wystawy.

Wystawa, na którą składają się obrazy, ryciny, meble, porcelana, szkło, złotnictwo, ubiory, akcesoria mody, zabawki i bibeloty jest pierwszym tak wszechstronnym pokazem biedermeieru w Polsce, najpierw zaprezentowanym w Warszawie, a obecnie, w nieco zmodyfikowanej wersji, uwzględniającej w większym stopniu dzieła o pomorskim rodowodzie - w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Mamy tu obrazy pokazujące Szczecin, a także osiem dzieł z kolekcji Augusta Ludwiga Mosta.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Klimczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.