Poczujmy już magiczny klimat świąt na jarmarku bozonarodzeniowym

Czytaj dalej
Fot. Zdzisław Haczek
Leszek Kalinowski

Poczujmy już magiczny klimat świąt na jarmarku bozonarodzeniowym

Leszek Kalinowski

O jarmarku bożonarodzeniowym, miejskiej wigilii w Zielonej Górze rozmawiamy z Agatą Miedzińską, dyrektorem ZOK

Dzięki Jarmarkowi Bożonarodzeniowemu bardziej poczujemy atmosferę świąt. Kiedy się on rozpocznie?
Na zielonogórski deptak zapraszamy już od czwartku, 15 grudnia, w godzinach. od 12.00 do 19.00. Jarmark potrwa do kolejnego czwartku, 22 grudnia. Swoje stroiki, anioły, haftowane obrusy, ozdoby choinkowe zaprezentują artyści i rękodzielnicy. Nie zabraknie również artykułów potrzebnych do przygotowania i wzbogacenia potraw wigilijnych.

A pani czego szuka każdego roku na jarmarku?
Moją tradycją stało się już to, że co roku kupuję oryginalne ozdoby świąteczne do wystawienia w oknie. W ubiegłym roku do kolekcji dołączyły choinki. Dla mnie najważniejsze jest to, że są to rzeczy robione ręcznie, wyjątkowe. Takich nie kupię w żadnym markecie. Poza tym zawsze kupuję też kolorowe rękawiczki. Teraz mam na sobie kanarkowe. One dodają barw do szarej pory roku.

Będzie też coś dla ciała?
Zielonogórzanie spróbują barszczu, pierogów, kapusty z grzybami. W tym roku planujemy rozdawać te potrawy w dwóch miejscach. Będzie też grzane wino. Dowiemy się też, jak przygotować trunek. Poczują zapach pierników, miodów pitnych... Warto dodać, że w poniedziałek w godzinach 12.00 - 16.00 na jarmarku pojawią się uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze, którzy tradycyjnie już podpowiedzą, jak powinien wyglądać wigilijny stół i jak przyrządza się karpia oraz inne świąteczne potrawy.

Kiedy i gdzie odbędzie się miejska wigilia?
Zapraszamy na deptak, przy ratuszu, w niedzielę, 18 grudnia. Nowością będzie to, że o godzinie 15.30 życzenia mieszkańcom regionu złoży ks. bp. Tadeusz Lityński, prezydent miasta Janusz Kubicki oraz po raz pierwszy wojewoda lubuski Władysław Dajczak. Chwilę później koncertem kolęd miejską wigilię uświetni kapela Góralska Hora, a harcerze przekażą mieszkańcom betlejemskie światełko pokoju. Najmłodszych zapraszamy natomiast od godziny 13.00 na słodką wegawigilię z Fundacją Lyada.

A jak temperatury spadną poniżej zera?
Ogrzejemy się przy specjalnych półnaturalnych ogniskach. Pozwolą też one stworzyć świąteczny klimat.

Będą kolędy i pastorałki?
Podczas wigilii w koncercie kolęd i pastorałek zaprezentują się uczniowie szkół podstawowych nr: 7, 11, 14; Zespół Flash ze SP nr 7; studia wokalne: Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza”, M2, Pstryk, Studio A z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury; chóry: ZOK, Poco Serioso z Zespołu Edukacyjny nr 4, Chór Towarzystwa Śpiewaczego Cantemus Domino pod kierownictwem prof. Macieja Ogarka i Studiem Piosenki Erato. Zapraszamy do wspólnego śpiewania o już od 11.30. 

Czego można życzyć mieszkańcom regionu w tym przedświątecznym czasie? 
Dziś posłużę się słowami piosenki grupy De Su „ A kto wie czy za rogiem nie stoją Anioł z Bogiem? Nie obserwują zdarzeń i nie spełniają marzeń!!! Kto wie?”Życzę wszystkim aby to były tylko pozytywne obserwacje i aby marzeń spełniło się jak najwięcej! Rodzinnych Świąt! 

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.