Jarosław Reszka

Poczta do głupiego i tępego. Pożytki i przykrości z powodu publicznego głoszenia niepopularnych opinii [FELIETON]

Dawna Bydgoszcz latem - zimą widoczek jak znalazł dla wygaszenia złych emocji Dawna Bydgoszcz latem - zimą widoczek jak znalazł dla wygaszenia złych emocji
Jarosław Reszka

Rysunek satyryczny: na korytarzu sejmowym stoi smutny facet. Po drugiej stronie dwaj zadowoleni faceci. Jeden z zadowolonych szepce do drugiego: „On jeden nie ma swoich taśm”.

A jak nie masz swoich taśm, lecz chcesz udowodnić, że nie jesteś nikim, to możesz się poratować anonimami. W sieci sporo osób, w tym celebryci, ujawnia teraz obraźliwe i agresywne wpisy, jakie dostają.

Ujawniają je też dziennikarze, choć w ich zawodzie, podobnie jak w polityce, inwektywy, brutalne szarże to chleb powszedni. Mariusz Szczygieł, którego jako reportażystę uwielbiam czytać (kto jeszcze nie ma „Nie ma”, niech szoruje do księgarni), napisał ostatnio felieton „Posłańcy Pana B.”. Czytało mi się go z mniejszą przyjemnością niż reportaże. Na wstępie autor przyznaje, że ma kłopot z tym, że ludzie klęczą, gdy się modlą. I tłumaczy: „Życie jest bardzo trudnym zadaniem, jednak modlitwa na kolanach to dla mnie akt niepanowania nad nim. Jest mi przykro, że w XXI wieku człowiek wciąż oddaje swoją wolę, wolność i godność komuś, co do kogo nie można mieć pewności, że istnieje”.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jarosław Reszka

Redaktor wydań "Expressu Bydgoskiego", publicysta - autor felietonów, komentarzy, recenzji książek oraz przedstawień teatralnych i operowych. Dziennikarz od ponad 25 lat. Doktor nauk humanistycznych. Nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Autor książek w zakresie językoznawstwa i literatury faktu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.