Jolanta Zielazna

Plany oszczędzania na emeryturę pod ostrzałem wszystkich stron

Nie tylko związki zawodowe obawiają się, że ci, którzy mało zarabiają, będą wypisywać się z PPK. Pogłębią się nierówności na emeryturze. Krytykowany Fot. 123RF Nie tylko związki zawodowe obawiają się, że ci, którzy mało zarabiają, będą wypisywać się z PPK. Pogłębią się nierówności na emeryturze. Krytykowany jest też czas wypłat - 10 lat. A co później?
Jolanta Zielazna

Masę krytycznych opinii zbiera projekt o dodatkowym oszczędzaniu na emeryturę, czyli Pracowniczych Planach Kapitałowych.

Nie są nim zachwycone związki zawodowe ani pracodawcy. Krytykują go ministrowie i instytucje publiczne. Ministrowie wytykają niejasności i niespójności w przepisach.

PPK to jeden ze sztandarowych punktów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Pomysł długo był opowiadany, zanim w połowie lutego poznaliśmy projekt. Teraz znamy też wyniki społecznych konsultacji. Nie są obiecujące dla autorów.

Choć nikt nie podważa konieczności dodatkowego oszczędzania na emeryturę, albo zreformowania obecnego sytemu, to do projektu jest cała masa zastrzeżeń różnej natury.

O szczegółach wypłat emarytur z PPK przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.