Placówki edukacyjne w Żarach będą gotowe na nowy rok szkolny

Czytaj dalej
Fot. Kamila Kamiennik
Kamila Kamiennik

Placówki edukacyjne w Żarach będą gotowe na nowy rok szkolny

Kamila Kamiennik

Wiele placówek edukacyjnych w Żarach jest już przygotowanych na rozpoczęcie roku, a w niektórych prace remontowe są na finiszu.

W poniedziałek 4 września dzieci wrócą do szkół. Jednak w Żarach już od jakiegoś czasu trwają prace remontowe w placówkach oświatowych, by dzieci mogły bez problemów rozpocząć naukę w dobrych warunkach. W niektórych budynkach prace zakończyły się, a np. w Przedszkolu numer 10 remont potrwa jeszcze kilka dni.

Dobre warunki w szkołach to priorytet

W Szkole Podstawowej nr 5 i nr 1 prace remontowe ciągle trwają. Jednak najwięcej robót objęło Przedszkole nr 10 w Żarach. - W tej placówce było mnóstwo pracy. Robotnicy zajęli się termomodernizacją, a teraz wykonują taras - mówi Elżbieta Maj, naczelnik wydziału oświaty, kultury i sportu w urzędzie miejskim w Żarach.

W Szkole Podstawowej nr 8 remont już się zakończył, trwają tylko prace przy ogrodzeniu. W Gimnazjum nr 3 trwa obecnie termomodernizacja. Wiele pracy było przy wymianie dachu w gimnazjum nr 2 i przedszkolu nr 3.

Kontrola szkół pod koniec wakacji

Urzędnicy przed rozpoczęciem roku szkolnego odwiedzają każdą placówkę na terenie miasta, by sprawdzić w jakim stanie jest szkoła lub przedszkole. - Jeszcze w trakcie wakacji jeździmy i sprawdzamy, jak przebiegają prace remontowe, a pod koniec sierpnia specjalna komisja kontroluje, jak dana placówka jest przygotowana na nowy rok szkolny, pod względem bezpieczeństwa - wyjaśnia E.Maj. - Oprócz takich działań przedstawiciele szkół i przedszkoli wysyłają do urzędu raporty, podpisane przez osobę, która jest odpowiedzialna za BHP w placówce. Wtedy w razie jakiś problemów wiemy, czy nad czymś musimy jeszcze popracować - dodaje.

Duże wkłady finansowe na placówki edukacyjne

Urząd miasta w Żarach co roku przeznacza duże pieniądze na oświatę w mieście. Co roku na remonty idzie pół miliona, a oprócz tego ponad milion jest dokładany na różne inwestycje oświatowe. - Wszystko po to, by podnieść standard w placówkach oświatowych. W zeszłym roku wymieniliśmy wszystkie okna w przedszkolu nr 2, a w tym roku wymiana dwóch dachów to też bardzo duży koszt. Oprócz tego wiele prac, które odbywają się wewnątrz budynków - wylicza E.Maj.

Wiele zmian szykuje się także w ramach likwidacji gimnazjum. - Szkoła podstawowa nr 1 przez siódme klasy, które zostaną w budynku okazuje się, że jest trochę przeładowana. Podjęliśmy decyzję, by pomieszczenia, gdzie mieszczą się szatnie, przerobić na salkę sportowo - rekreacyjną. Jak w przyszłym roku uda nam się zakończyć procedurę i gdy otrzymamy pozytywną opinię z kuratorium, planujemy szkołę podstawową nr 5, przenieść do gimnazjum nr 3 - kwituje E.Maj.

Kamila Kamiennik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.