Pierwszy etap rewitalizacji Starego rynku dobiega końca

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Hanna Walenczykowska

Pierwszy etap rewitalizacji Starego rynku dobiega końca

Hanna Walenczykowska

W listopadzie zakończy się pierwszy etap rewitalizacji płyty Starego Rynku. Zmieni się nie tylko jego nawierzchnia ale i kolorystyka, którą podkreślać będzie światło. Miasto ogłosiło konkurs na projekt małej architektury (ławek i kwietników), które staną na płycie Starego Rynku

Trwa rewitalizacja płyty Starego Rynku. Właśnie rozpoczęło się układanie płyt granitowych, które zaznaczą obecność dawnego ratusza. Kończą się też prace instalacyjne związane z siecią ciepłowniczą w południowej części rynku.

Znalezione na rynku

- W tej chwili rewitalizujemy płytę Starego Rynku, wartość całej inwestycji wynosi ponad 14 milionów złotych – przypomniał Maciej Gust, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy otwierając wczorajszą konferencję prasową. Realizacja tego projektu możliwa jest dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej.

Do tej pory zostały wykonane roboty rozbiórkowe i ziemne, przeniesiono też pomnik Walki i Męczeństwa. Wmurowano akt erekcyjny i przeprowadzono badania archeologiczne. W trakcie prac natrafiono na fundamenty wież kościelnych oraz fragmenty budynków sąsiadujących z kościołem. Odsłonięto drewniany, osiemnastowieczny wodociąg, którego fragmenty zostały przekazane bydgoskiemu muzeum. Pod płytą rynku był również kolektor deszczowy zbudowany na początku XX wieku opatrzony pieczęciami niemieckimi - jego fragmenty również przekazano do muzeum. Przypadkiem natrafiono na studzienkę, która pierwotnie zasilała fontannę.

Z dalszej części materiału dowiesz się:

 • jakie prace zostaną wykonane w kolejnych fazach rewitalizacji
 • dlaczego na Starym Rynku pojawi się nowe oświetlenie
Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Hanna Walenczykowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.