Pierwsza Komunia Święta 2021 w czasie pandemii. Jak będzie wyglądać? Czy uroczystości się odbędą?

Czytaj dalej
Fot. SłAwomir Kowalski / Polska Press
Paulina Błaszkiewicz

Pierwsza Komunia Święta 2021 w czasie pandemii. Jak będzie wyglądać? Czy uroczystości się odbędą?

Paulina Błaszkiewicz

Rok temu w związku z wybuchem epidemii koronawirusa komunie święte były organizowane w czerwcu, wrześniu, a nawet indywidualnie. Nie mieliśmy jednak tylu zachorowań na covid, jak wiosną tego roku. Jak zatem będą wyglądać uroczystości komunijne dzieci w reżimie sanitarnym? Rozwiązań jest kilka.

- Mamy w tym roku dwie komunie w rodzinie. Mąż jest ojcem chrzestnym dwójki dzieci. Jedna komunia ma być w parafii Chrystusa Króla a druga w parafii na Rudaku. W obu przypadkach do dziś nie wiemy, czy komunie się odbędą. Termin był ustalony, rodzina wynajęła restaurację, ale do dziś nie dostaliśmy zaproszenia - mówi jedna z naszych Czytelniczek i pyta, czy komunie w tym roku się odbędą. A jeśli tak, to jak w dobie pandemii uroczystości będą wyglądać?

Komunia Święta w czasie koronawirusa: odwołać czy ograniczyć ilość osób?

Episkopat proponuje, by śledzić wytyczne, które obowiązują na terenie poszczególnych diecezji. Z kolei tych w wielu parafiach jeszcze nie ustalono, ale np. we Wrocławiu przyjęcie pierwszej komunii ma być ściśle związane z funkcjonowaniem szkół. Gdy szkoły nadal będą zamknięte, to uroczystości komunijne też mają zostać odwołane. W przypadku, gdy dzieci powrócą do szkół, o przyjęciu pierwszej komunii mają decydować rodzice w porozumieniem księdzem proboszczem. Taką decyzję we Wrocławiu wydał arcybiskup Józef Kupny.

Jednym z rozwiązań dotyczącym komunii świętych jest też organizacja uroczystości w wyznaczonych terminach przy zachowaniu dotychczasowego limitu w kościołach. Dotyczy to parafii, gdzie dzieci przystępujących do sakramentu jest mało. Gdy jest ich więcej zaleca się, by pierwszej komunii udzielać w mniejszych grupach lub nawet pojedynczo.

Czy Komunia Święta 2021 się odbędą? Jak ma to wyglądać?

Takie rozwiązanie wybrał ksiądz Krzysztof Winiarski, proboszcz parafii św. Michała Archanioła na Rybkach w Toruniu. Komunia święta planowana jest tam w trzecią sobotę maja. (15 maja).

Pozostało jeszcze 40% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paulina Błaszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.