Emilia Chanczewska

Piękny jubileusz w Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie

Piękny jubileusz w Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie
Emilia Chanczewska

45-lecie działalności świętuje stargardzki chór Echo-Arioso im. S. Moniuszki. Tydzień temu w DKK był rocznicowy koncert.

Na wstępie uroczystości przywołana była postać zmarłego blisko 5 miesięcy temu prezydenta miasta Sławomira Pajora, którego pamięć uczczono minutą ciszy.

- Chór reprezentacyjny miasta Stargardu, taką nominację dał Echo-Arioso Sławomir Pajor - mówił Stanisław Bartniczak, dyrektor Domu Kultury Kolejarza, gdzie działa chór.

Chórzystom przyznano odznaki i dyplomy. Polski Związek Chórów i Orkiestr przyznał - za długoletnią pracę w amatorskim ruchu chóralnym - dyplomy Teresie Malinowskiej prezes chóru oraz złotą odznakę dyrektorowi DKK. Złotą odznakę z wieńcem laurowym otrzymała Teresa Malinowska, a złotą odznakę z brylantem dyrygent Echo-Arioso Jerzy Kraw-czyński. Za pomoc i wsparcie w realizacji chóru złote odznaki odebrali prezydent Stargardu Rafał Zając oraz dyrektor DKK Stanisław Bartniczak.

- Do otrzymania tej odznaki przyczynili się moi wspaniali i cudowni chórzyści - podkreślał dyrygent Jerzy Krawczyń-ski. - Bez was mnie nie ma, z wami jest super! Bardzo dziękuję.

Prezydent miasta mówił, że pasja jaką jest śpiewanie w chórze wymaga poświęceń i zrozumienia przez najbliższych.

Wielu wyzwań artystycznych, sukcesów na scenach polskich i podbijania scen zagranicznych, życzyła starosta.

Uhonorowano też, od początku śpiewających w Echo-Arioso, Jerzego Żebrowskiego bas i Leonarda Gołacha tenor.

- Wręczamy odznaki i czekamy na koncert, bo jest ważniejszy! - mówił Ryszard Masłowski, zastępca prezesa Stowarzyszenia Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz” w Warszawie. - Śpiew daje radość i ukojenie.

Solą ziemi nazwał chórzystów proboszcz kolegiaty.

- Mogliby siedzieć w domach, oglądać seriale, czytać Harlequiny, ale wychodzą, by kształtować ducha i za to dziękuję - mówił ks. kan. dr Janusz Posadzy z parafii pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie. - Jesteście solą ziemi, pokazujecie że warto oddać się kulturze.

Chór Echo-Arioso koncertuje w Polsce i za granicą. Byli m.in. we Włoszech, we Francji.

- Ostatnio śpiewali w Estonii na międzynarodowym festiwalu, nawiązali współpracę z chórem z Norwegii, z którym wystąpią w Stargardzie - mówił Stanisław Bartniczak.

Jubileuszowy koncert poprowadził Andrzej Mleczko (kuzyn znanego rysownika). chórowi towarzyszyła orkiestra kameralna z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. W. Lutosławskiego w Stargardzie. Gościnnie zaśpiewała Beata Korzeniowska sopran i Andrzej Kwiczała tenor. Zagrał też akordeonista Mirosław Tybora.

Wśród gości byli przedstawiciele zaprzyjaźnionych chórów, z niemieckiego Essen, Hejnał ze Szczecina, szkolnego chóru z Gimnazjum nr 4 w Stargardzie.

Po koncercie mieliśmy okazję gościć w pracowni chóru. Pełnej pamiątek, z multimedialnym ekranem, na którym oglądają swoje koncerty, by je dokładnie analizować.

- To piękne przeżycie, choć trema jest zawsze, ile lat by się nie śpiewało - mówiła na gorąco po koncercie prezes Teresa Malinowska, emerytowana nauczycielka wychowania fizycznego i rytmiki. - Ale mija, jak widzi się uśmiechnięte twarze. Lata w chórze płyną bardzo szybko, bo to czas nauki, przyjaźni. Chór to żywioł, to ludzka natura. Jest nas ponad 40 osób i do każdego trzeba dotrzeć.

Próby Echo-Arioso ma w poniedziałki i czwartki, ale przed wyjazdem na koncerty nawet cztery razy w tygodniu.

- Emocje trochę opadły - mówił po zejściu ze sceny dyrygent Jerzy Krawczyński. - Musiałem wszystko ogarnąć nie dając poznać, że dopadł mnie stres. Było drobne potknięcie, ale po nim taka mobilizacja, że do końca wyszło wszystko super!

Emilia Chanczewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.