Piątkowy felieton Przemysława Franczaka. Twój wybór

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas
Przemysław Franczak

Piątkowy felieton Przemysława Franczaka. Twój wybór

Przemysław Franczak

To nie będzie pochwała życia w PRL, tylko stwierdzenie faktu: kupno roweru było kiedyś o wiele łatwiejsze. Przynajmniej w sytuacji, gdy już te rowery rzucali do sklepów, choć oczywiście rzucali nimi różnie. Ja na przykład miałem rower zakupiony w sklepie z art. przemysłowymi w Rytrze, bo w Krakowie i okolicach akurat żadnego nie było. No, ale kiedy podekscytowany człowiek już do takiego sklepu wchodził, to po prostu mówił: poproszę rower, płacił i wychodził. I nikt go nie pytał: a jaki rower? Były cztery modele na krzyż, a ówczesne dzieci nie dostrzegały większych różnic między Wigrami 3 i Jubilatem, co komu wpadło w ręce, na tym się jeździło. A teraz…

A teraz zamiast roweru – oraz innych dóbr, których nabywanie nastręcza nieoczekiwanych trudności – proponuję zakup książki „Paradoks wyboru” psychologa Barry’ego Schwartza. Dowodzi on w niej słuszności „sprzecznego z intuicją stwierdzenia, że wyeliminowanie wyborów może znacznie zmniejszyć odczuwany przez nas stres i niepokój”.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Przemysław Franczak

Kraków, wszechświat i cała reszta. Wydawca, autor felietonów: społeczno-polityczno-kulturalnego "Smecza towarzyskiego" oraz sportowego "Sporty bez filtra". Korespondent Polska Press Grupy z siedmiu igrzysk olimpijskich.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.