Piotr Mieszkowski

Parlament Europejski dogadany ws. rezolucji

Piotr Mieszkowski

Większość frakcji w Parlamencie Europejskim zgodna, by poprzeć rezolucję krytykującą Polskę za sprawę Trybunału Konstytucyjnego.

Parlament Europejski udzieli w środę lekkiej reprymendy polskim władzom za kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego. Wskaże też konkretne kroki w celu unormowania sytuacji w sporze o TK – mówi Agencji Informacyjnej Polska Press prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista.

Zapowiadana rezolucja PE ma nawiązywać do niedawnej opinii Komisji Weneckiej. O jej ostatecznym kształcie zadecydują przedstawiciele wszystkich grup politycznych. Media podają, że szefowie frakcji politycznych w PE są już dogadani co do poparcia rezolucji, przeciwni są jedynie europejscy konserwatyści, do których należy PiS.

Jaki może być ostateczny kształt rezolucji i co może ona zawierać?

– Parlament Europejski składa się z bardzo różnych grup interesu. Eurodeputowani reprezentują całą ludność Unii Europejskiej i jakikolwiek radykalizm pewnie będzie wykluczony. Natomiast spodziewam się lekkiej reprymendy ze wskazaniem tych kroków, które należy podjąć, aby unormować sytuację w Polsce – mówi znany konstytucjonalista prof. Marek Chmaj.

Według Polskiej Agencji Prasowej, która dotarła do projektu rezolucji, PE ma wezwać Polskę do publikacji ostatniego orzeczenia TK.

– Trudno powiedzieć, w jakim kierunku pójdą działania Jarosława Kaczyńskiego i PiS. W każdym razie ten kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego jest zupełnie niepotrzebny zarówno dla opozycji, jak i dla obecnej władzy. Co więcej, czas działa na niekorzyść Jarosława Kaczyńskiego, ponieważ problem wokół TK będzie się przedłużał i coraz bardziej będzie działał na korzyść opozycji – dodaje prof. Chmaj.

W połowie marca Komisja Wenecka (organ doradczy Rady Europy) przyjęła opinię na temat sytuacji wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Komisja oceniła, że „osłabianie efektywności TK podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa” w Polsce.

W opinii jest też mowa o tym, że „zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania”. W styczniu KE wszczęła wobec Polski pierwszy etap procedury ochrony państwa prawa, której celem jest zbadanie, czy sytuacja wokół trybunału nie zagraża zasadom praworządności.

Piotr Mieszkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.