Karina Obara

Panie mają dość przemocy

W  Polsce 88 proc. badanych doświadczyło przemocy seksualnej - wynika z badań fundacji STER. Fot. 123rf W Polsce 88 proc. badanych doświadczyło przemocy seksualnej - wynika z badań fundacji STER.
Karina Obara

Akcja #jateż, która jest sprzeciwem kobiet wobec molestowania, zatacza coraz szersze kręgi. Polki dołączyły do niej natychmiast.

Po tym, jak wyszło na jaw, że znany holywoodzki producent Harvey Weinstein od 30 lat molestował kobiety, wykorzystując swoją zawodową pozycję, panie skrzyknęły się w mediach społecznościowych i zabiły na alarm: „Jeśli wszystkie kobiety, które były kiedyś napastowane lub/i molestowane seksualnie, napisałyby »#jateż« w statusie, być może pokazałybyśmy ludziom, jaką skalę ma to zjawisko”.

Pisarki, aktorki, wykładowczynie, wiele pań z pierwszych stron gazet przyznaje się do tego, że w przeszłości mężczyźni nieraz naruszyli ich strefę prywatności. Przypominają niewybredne żarty polityków, dziennikarzy i producentów reklam. Ale też innych, którzy nie potrafią trzymać rąk przy sobie i lubują się w seksistowskich żartach.

- Trzymanie tych historii dla siebie jest jak bycie w zmowie ze sprawcą - uważa dr Julia Kubisa, socjolożka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Pozostało jeszcze 90% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Karina Obara

Polityka, psychologia i kultura są ze sobą nierozerwalnie związane i dlatego fascynują mnie dziennikarsko. To, co ludzie wyprawiają na tych polach jest warte pokazania. Zdanie niech każdy wyrobi sobie sam:-)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.